Az ország különböző pontjain egyre több helyen alakul ki kritikus vízhiány. Az ország esőért könyörög!
Katasztrófa Solymáron, másokra is ez vár?
Továbbra sincs víz Solymár magasabban fekvő részén, hiába hordták a vizet éjszaka is a tározóba
– írja a Telex.
A lapnak polgármester azt nyilatkozta:
katasztrofális a helyzet”.
Szente Kálmán szerint a lajtoskocsis utántöltéssel legalább 160 köbméter víz került a tározóba, a szivattyúk azonban valamiért továbbra sem kapnak eleget.
A település kerekhegyi részén hajnalban néhány órán át volt csak víz, aztán elapadt.
Az ügyben a helyi operatív törzs már egyeztetett a vízszolgáltató, a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt. szakembereivel, a katasztrófavédelemmel és Menczer Tamás helyi fideszes országgyűlési képviselővel is.
A DMRV már korábban kérte több Pest megyei település lakóit, hogy csökkentsék a vízfogyasztásukat, mert bár minden eszközüket maximális kapacitással működtetik,
nyomásesés vagy átmeneti vízhiány tapasztalható Üröm, Pilisborosjenő, Solymár, Pilisszentiván, Budakalász, Pomáz, Pilisszántó, Pilisszentkereszt, Pilisvörösvár és Csobánka településeken.
Az Alföld elsivatagosodik
Itthon is be kellett vezetni az időszakos víztest fogalmát, amely eddig a mediterrán vidékeken ismert volt ugyan, Magyarországon azonban új. Csak folyóvizekből 37 van kiszáradófélben, miközben hat éve még egy sem volt.
Itt, a térségben egyébként összeadódnak a negatív hatások, ami a talajvíz szintjét illeti.
A Tisza szabályozása is tehet arról, hogy ez alacsony. Gyorsan folyik, azaz mossa maga alól a talajt, a közepe bevágódik, egyre mélyebb, ami nagytérségi szinten is húzza lefele a talajvizet.
Vízkatasztrófa vár Magyarországra
Az éghajlatváltozás hatására a vízbevétel egyre csökkenő tendenciát mutat.
Ráadásul ezen a hazánkban zajló különféle folyamatok sem segítenek.
A száraz területek még szárazabbak lesznek, a nedvesek pedig még nedvesebbek, így óriási szakadék fog kialakulni az egyes vidékek között, ami később elgettósodott, vízhiányos területeket eredményezhet a jövőben.
A szakértők szerint az éghajlatváltozás nem csak a hőmérséklet, hanem a felhőzet változásával is jár, Magyarországon és attól délre csökken, ami melegedést és hiányt okoz a csapadékban.
Ez egyre nagyobb mértékű lesz a jövőben, ami később beláthatatlan következményeket fog majd magával hozni.
A talaj kiszárad, egyre terméketlenebbé válik, így a megművelhetőm területeink egy része jelentősen lecsökken, megsemmisül majd.