Az igazságügyi biztos csatlakozásra szólít fel, ultimátumot kapott Magyarország?
Az Európai Bizottság igazságügyi biztosa arra szólította fel a kívül maradó tagországokat, köztük Magyarországot is, hogy csatlakozzanak az Európai Ügyészséghez.
„Az Európai Bizottság azon dolgozik, hogy meggyőzze az eddig kívül maradó tagországokat, hogy csatlakozzanak az Európai Ügyészséghez az uniós költségvetés védelme érdekében”
– hangsúlyozta Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa Luxembourgban, az európai uniós tagországok igazságügyi minisztereinek tanácskozása előtt.
Az MTI beszámolója szerint Reynerds június 9-én, a tanácsülésre érkezve „nagyon hatékonynak” nevezte az Európai Ügyészség első éves munkáját, mivel – mint mondta – a hivatal nagy számban indított eljárást a legkülönbözőbb, az uniós költségvetést veszélyeztető ügyekben.
Az Európai Bizottság igazságügyi biztosa szerint az indított eljárások némelyike már az utolsó szakaszban jár, ami az ügyészség munkájának értékelése mellett lehetővé teszi az uniós költségvetésbe visszaáramló összegek számbavételét is. Hozzátette:
Mint ismeretes, az uniós költségvetés védelme érdekében 2021. június 1-jén létrehozott Európai Ügyészséghez eddig 22 uniós tagállam csatlakozott, viszont öt tagország, köztük Magyarország nem csatlakozott a kezdeményezéshez.
Az Európai Ügyészség vezetője, Laura Codruta Kövesi a szervezet egyéves fennállása alkalmából adott interjújában hangsúlyozta:
az Európai Unió tagállamainak hatóságai nem mutatnak kellő hajlandóságot arra, hogy visszaszerezzék a csalások miatt évente több tízmilliárdos nagyságrendben eltűnt pénzt.
Kövesi szerint az uniós intézmény megalakulásakor és később is többször előfordult, hogy a kormányok nem vették komolyan az ügyészségi munkát, akár tagjai voltak a szervezetnek, akár nem.
Példaként Szlovéniát emelte ki, a szlovén kormány ugyanis sokáig nem jelölte ki nemzeti összekötő ügyészeit, azaz a tagállamokban nyomozást végző szakembereket.
A főügyész szerint Lengyelország szintén többször elutasította az ügynökség együttműködésre irányuló kéréseit. Hozzátette: ezzel szemben
MAGYARORSZÁG, BÁR SZINTÉN NEM VOLT HAJLANDÓ CSATLAKOZNI A SZERVEZETHEZ, EDDIG AZ ÜGYÉSZSÉG MINDEN MEGKERESÉSÉRE VÁLASZOLT.