Egyre aggasztóbb adatok látnak napvilágot az új vírussal kapcsolatban, de egyelőre még semmi sem biztos.
Óvatosságra intenek a tudósok.
A vírus rácáfol mindenre, amit eddig tudtunk.
Rendkívüli ütemben kezdett el terjedni a világban a majomhimlő vírusa.
A tudósok még a terjedésének módjával kapcsolatban sem biztoska mindenben.
Nem zárnak ki semmilyen lehetőséget. Az eddig ritkaságnak számító kór önmagához képest is gyors ütemben terjed szét, ezzel rácáfolva mindenre, amit eddig tudtunk róla.
Egy 2021-ben elvégzett, érdekes módon pont majomhimlővel eljátszott járvány szimuláció több száz millió halottal számolt.
Napvilágot látott egy videó is, mely a szimuláció részleteit mutatja, ebben jól látható, hogy milyen borzalmas lefutást kaptak eredményül:
Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy ez a tudományos szimuláció azt a fikciót vette alapul, hogy egy agresszívabb, ma (még) nem létező formája kezd el terjedni a majomhimlőnek.
Kik a veszélyeztetettek?
Az Egészségügyi világszervezet (WHO) vezető szakemberek jelenlétével tart rendkívüli ülést, hogy megvitassák a majomhimlő-járvánnyal kapcsolatos felvetéseket.
A WHO, miután az Egyesült Királyságban tanulmányozta a fertőzésekkel kapcsolatos helyzetet, arra a döntésre jutott, hogy egyelőre nem lát okot komoly aggodalomra, ezért nem javasolja a különleges korlátozások bevezetését az országba irányuló utazásra és kereskedelemre vonatkozóan.
Magyarországon 2019-ben vált kötelezővé a bárányhimlő elleni védőoltás, ezzel tizenkettőre bővült az életkorhoz kötött kötelező oltások száma idehaza. Ugyanakkor a himlő pandémiájának leküzdése után egyes országokban a nyolcvanas évek elején abbahagyták a gyermekek vakcinázását a betegség ellen, ezért ezekben az országokban
A 40 ÉV ALATTIAK, VALAMINT A KRÓNIKUS BETEGSÉGEKBEN SZENVEDŐK A LEGSEBEZHETŐBB A MAJOMHIMLŐVEL SZEMBEN.
A WHO szerint 2019-ben már jóváhagytak egy legyengített vaccinia vírustörzsen alapuló majomhimlő-vakcinát, azonban nem kezdték meg a tömegtermelését. Kezelése jelenleg vírusellenes gyógyszerek alkalmazását foglalja magában.
Ezekről lehet felismerni
A WHO szerint a majomhimlő lappangási ideje emberekben 6–13 nap, de hosszabb ideig, akár 21 napig is tarthat. A beteg ezt követően öt napon belül influenzaszerű tüneteket tapasztalhat:
- láz,
- hát- és izomfájdalmak,
- hidegrázás,
- gyengeség
- és nyirokcsomó-duzzanat is jelentkezhet.
A láz harmadik napján megjelennek a kiütések, ebben a stádiumban a legfertőzőbb a beteg.