“…ebből az okból kifolyólag manapság világszerte több millió gyermekkel szedetnek erős és nagyon komoly mellékhatásokkal bíró tudatmódosító szereket.”
Amikor felmerül az egészség kérdése, viszonylag kevés szó esik a koncentrálóképességünkről, mégis érdemes tudnia arról, hogy ennek a szellemi képességnek a jelentősége sokkal nagyobb annál, mint gondolnánk.
Jobb koncentrálóképességgel a személy ugyanannyi idő alatt több hasznos munkát tud elvégezni. Sokkal kevésbé szétszórt, sokkal kevésbé összeszedetlen.
Csökken a szórakozottság, kevesebb a tétova téblábolás. Jobban halad. Hatékonyabb, több sikerélménye lesz. Több sikerélmény, több öröm.
Az élet arra való, hogy örömöt éljünk meg tevékenységeink során.
Jó néhány emberi konfliktus forrása, hogy nem tudunk kellőképpen odafigyelni egymásra. Sértődéshez, vitához vezethet családi kapcsolatainkban.
Ha figyelmetlenségünkben hibázunk, magunkra haragíthatjuk főnökünket. Akár baleseteket is okozhatunk.
A koncentrált figyelem gyengesége nagyon sok nehézséget jelent mind a pedagógusok, mind a diákok számára. A szülőknek is sok fejfájást okozhat, ha csemetéjükre panasz érkezik, „nem figyel az órán, nem tudom, merrefelé kalandozik a figyelme”.
Senki sem szeretne olyan sebész kése alá feküdni, aki nem képes kellőképpen koncentrálni.
Reméljük, hogy a minket szállító autóbusz sofőrjének vagy a taxisofőrnek nem fog elkalandozni a figyelme menetközben.
Lehet, hogy a pénztáros pusztán a koncentrálóképesség hiánya miatt ad vissza rosszul, de bármelyik irányba is téved, bajba fog kerülni.
Nagy kár lenne, ha egy tőrvívó egy ilyen könnyen megelőzhető „apróság”miatt bukná el az aranyérmét.
Mindezek akár kemény helyzeteket is teremthetnek.
A jó koncentrálóképesség elsősorban attól függ, hogy a szervezet elegendő B-vitaminhoz jut-e. Többféle B-vitamin van, a receptjeimbe a legfontosabbakat, 11 félét bele is tettem. Közülük a koncentrálóképesség szempontjából a leglényegesebb a B1-vitamin.
Az emberek többsége az élelemmel jó, ha az egyötvened részéhez hozzájut annak a B1-vitamin-mennyiségnek, amely lehetővé tenné, hogy napközben derűsen, könnyedén, erőfeszítés nélkül koncentráljon teendői elvégzésére.
Különösen sokat szenvednek emiatt az iskolákban a gyermekek.
A helyzet odáig fajult, hogy az utóbbi időben egy egyszerű vitaminhiányos állapotot elkezdtek betegségnek titulálni.
B1 és más B-vitaminok hiányában a gyermek figyelmetlen, szétszórt, izgága, nemegyszer agresszív lesz.
A B-vitaminok hiányának tünetei a cukros üdítőitalok, a chipsek és hasonló rágcsálnivalók elterjedésével, az általánosan megnövekedett cukorfogyasztással párhuzamosan egyre súlyosabbá váltak.
Ennek magyarázata egyszerű. A cukor feldolgozásához szervezetünknek B1-vitaminra van szüksége.
Sok cukor, cukrot tartalmazó élelmiszer fogyasztása után a vitamin teljes mennyisége felhasználódhat. Így semennyi sem marad belőle ahhoz, hogy elvégezze eredeti feladatát, a nyugodt, kiegyensúlyozott idegrendszer biztosítását.
Nem csoda, hogy sokan idegesek, feszültek, és rengetegen panaszkodnak alvászavarra. Ennek fényében az is jobban érthető, hogy miért küzd egyre több diák tanulási problémákkal.
A B1-vitamin-hiányos állapotok gyakoribbá és súlyosabbakká váltak.
A helyes megoldás a hiányállapot megszüntetése lenne, de e helyett, például a gyermekek esetében, megjelent egy szerencsétlen próbálkozás.
Kitalálták a „hiperaktív gyermek” diagnózisát (ld. hiperaktív és diagnózis), és hangoztatják, hogy az egy idegrendszeri betegség. Ugyancsak betegnek minősítették az úgynevezett „figyelemzavaros gyermekeket” (ld. figyelemzavar) is.
Az ilyen lurkók kezelésére a B-vitaminok pótlása helyett nagyon erős gyógyszereket javasolnak. Sajnos olyanokat, amelyeknek hatóanyaga szerepel a nemzetközi kábítószer-egyezmények listáin.
Ne higgye, hogy jelentéktelen dologról van szó.
Ebből az okból kifolyólag manapság világszerte több millió gyermekkel szedetnek erős és nagyon komoly mellékhatásokkal bíró tudatmódosító szereket.
Ezt így, együtt, már nagyon veszélyesnek tartom.
Annál is inkább, mivel könnyen be tudom mutatni, hogy az ilyen gondokkal küzdő csemeték állapotán nagyon gyorsan és könnyen lehet segíteni ártalmatlan vitaminokkal.
Dr. Lenkei Gábor (részlet a Miért van szükségük az egészséges embereknek vitaminpótlásra? című könyvből)