Utána jártunk a megdöbbentő futónak és az állításnak.
Március végén jelent meg a közösségi oldalakon az a kép, amelyen egy oszlophoz kötözött, zöldre festett fejű lány látható.
A képhez kapcsolt leírás azt állította: a Mariupolnál harcoló ukránok orosz lányok élő pajzsként történő kikötözésével védik magukat az utcai harcokban.
Brecht Castel belga tényellenőrző egy tweetfolyamban – és egy cikkben
– mutatta be, miként járt utána a fotó valóságtartalmának. Online nyomozásából kiderül:
Bár az eredeti történet sem vet jó fényt ukrán önbíráskodókra, annak nincs köze Mariupol ostromához.
Kereséseit Castel a Yandex nevű orosz keresőben kezdte, ahol a kép feltöltése után további hasonló fotókat is talált
-írja az urbanlegends
Ezek orosz nyelvű szövege már nem a mariupoli védők bűnei miatt támadta az ukránokat, hanem lvivi romákat ért támadások miatt.
Az új kulcsszavak – Lviv, gypsies, treated – segítségével az újságíró rátalált egy cseh roma portál anyagára, amelyben arról írnak, hogy az orosz propaganda terjeszteni kezdte egy önbíráskodó csoport akcióit, amelyekben zsebtolvajlással vádolt romákat kötöznek ki.
A propaganda célja ezzel az ukrán neonáci aktivitás igazolása, ami egyébként az Ukrajna elleni háború egyik hivatalos orosz magyarázata.
Castel nyomozása szerint az elfogadhatatlan önbíráskodó akciók mögött jó eséllyel egy Vadászok nevű, 2018-ban alapított szervezet állhat.
Egy ukrán portál március 21-ei cikkében további képek is megjelentek a kikötözött nőkről, akik a lap szerint egy kisbusz utasait próbálták kirabolni.
This awful picture is shared on social media with caption "a Russian girl tied up as a living shield by Ukrainian soldiers in Mariupol". (I blurred the face.)
— Brecht Castel (@brechtcastel) March 31, 2022
What happened? Let's investigate. 👇1/…#OSINT 🔎#Verification 📸#GeoLocation 🌍#HowToOSINT 🧐 pic.twitter.com/3nuA7nDfJK
E fotók és a Google Utcakép felhasználásával Castel a valós helyszínt is megtalálta, sőt a Microsoft Azure nevű arcfelismerő szoftverével a megkötözött nőt is azonosította.
Tweetfolyama végén Castel megismétli: a képen látható lányt nem élő pajzsként kötözték ki Mariupolban.
A szóban forgó fotó Lvivben készült, és egy önbíráskodó csoport erőszakos akcióját ábrázolja.
Hasonló akciók visszatérőek Ukrajnában, és ezek képeit az orosz propaganda előszeretettel használja azon álláspontja igazolására, hogy Ukrajnát nácik vezetik, akik lehetővé teszik hasonló erőszakos cselekedetek végrehajtását.
A fotók egy teljesen légből kapott tálalásában pedig a kép elkészültének helyét Mariupolba teszik, és a bevezetőben ismertetett, kitalált tálalásban terjesztik.
Forrás: Urbanlegends