Egy oylan vírusról számolt be, amibe a fertőzöttek 70%-a belehal, nincs ellene kezelés, vagy vakcina, és egyetlen lépére van attól, hogy világjárványt okozzon.
Itt az ideje megkongatni a vészharangot.
Kemenesi Gábor és Földvári Gábor biológus vészjósló figyelmeztetést tett közzé, melyre már más tudósok is felhívták a figyelmet.
Sőt, a szóban forgó kórokozó a WHO potenciális világjárványt kirobbantani képes vírusainak a listáján is szerepel.
Harmincezer olyan koronavírus van a természetben, amely a jelenlegi járványt okozó koronavírushoz hasonló – vagyis viszonylag hatékony és eredményes – átugrási képességgel rendelkezik
– hangzott el a döbbentes szám Kemenesi Gábortól.
Hogy ez mit jelenthet a jövőre nézve, azt a Bangladesben szinte évről évre problémát okozó Nipah-vírus, a Dél-Amerikában több évtized után felbukkanó, vérzéses lázat okozó Sabia-vírus vagy a madárinfluenza-vírusok megjelenése mögött meghúzódó okok és körülmények bemutatásával személtette.
Ezek között van néhány igen kiemelkedő, és egy, ami nagyon aggasztó tulajdonságokat mutat.
Az indiai Kerala tartományban nemrégiben egy 12 éves fiú vesztette életét Nipah-vírus okozta fertőzésben, amiről eddig sokan még csak nem is hallottak.
A denevérekben élő, tudományos nevén Nipah henipavirus képes más állatok mellett az embert is megfertőzni.
Ez eddig is aggasztó, de az még aggasztóbb, hogy történtek már olyan esetek is, melyek nem zárják ki azt, hogy már emberek adták át egymásnak a vírust.
Noha erre egyértelmű bizonyíték nincs, a vírus vizsgálata során kiderült: valóban egyetlen evolúciós ugrásnyira van attól, hogy emberről emberre terjedővé váljon.
Ehhez szerencsétlen körülmények együttállására lehet szükség, de mint a covid esetén, ismét megtörténhet egy ilyen.
A vírusban megvan az a potenciál, hogy sok halálos áldozattal járó, újabb globális járvány elindítója legyen.
A Nipah-fertőzöttek mintegy 70%-a meghal.
Maga a túlélés is maradandó kínokkal jár a hosszan tartó következmények, például „makacs, visszatérő rángógörcsök, a személyiségben mutatkozó változások” miatt
– derül ki az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention) adataiból.
Az említettek és egyéb okok miatt is, az Egészségügyi Világszervezet az aggodalomra okot adó vírusok (virus of concern = VoC) kategóriájába sorolta, és szakértők sürgetik a vírusra vonatkozó szigorú megfigyelést és a további kutatásokat.