A NATO riadóztat, a diplomatákat elkezdték kimenteni az országból. Nemzetközi háború robbant ki Magyarország szomszédságában.
Végül Ukrajna lesz az a terepasztal, amin Biden és Putyin összecsap, romba döntve akár fél Európát is?
Valójában az oroszoknak és az amerikaiaknak is érdeke egy gyönge lábakon álló, háborúkkal felforgatott Európa.
A nagyhatalmak nem akarnak egy újabb nagyhatalom megnövekedéséhez asszisztálni, így talán a harmadik világháború helyszíne sem véletlen éppen Ukrajnára esett.
Adott a régóta elhúzódó, USA, Putyin, az Eu, a NATO közötti konfliktus, és a nemzetközileg nagy nyomás.
A puskapor pedig úgy tűnik, hogy berobbant.
Biden bekeményít, az USA harcra kész
Az Egyesült Államok 8500 katonát helyezett készültségbe, hogy növelje a biztonsági helyzetet a kelet-ukrajnai régióban. Eközben Ukrajnában már tíz tervet is kidolgoztak az esetleges orosz támadásra.
Az egyre éleződő helyzet miatt a diplomaták is menekülnek Ukrajnából, amit az ukrán vezetés elhamarkodott döntésnek tart.
Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere Joe Biden elnök utasítására parancsot adott, hogy készüljenek fel egy lehetséges orosz invázióra Ukrajnában.
Kirby elmondta, hogy a fokozott készenlétbe helyezett amerikai csapatok célja a NATO gyors reagálású haderejének megerősítése. Loyd Austin azonban azt is szeretné, hogy „készen álljanak minden más eshetőségre is”.
Az Egyesült Államok folyamatosan segíti Ukrajnát a fegyverkezésben. Ukrajnába szombatra megérkezett a 200 millió dollár értékű amerikai fegyversegély, 90 tonnányi hadianyag.
Ukrajna készül az invázióra
Harkivban több mint tíz lehetséges forgatókönyvet dolgoztak ki az esetleges orosz támadásra – mondta Roman Dudin, a régió Ukrán Biztonsági Szolgálatának (SZBU) osztályvezetője.
Elmondása szerint a térség biztonsági és rendészeti szervek készen állnak minden rendkívüli helyzetre.
Roman Dudin megjegyezte, hogy az elmúlt évben a terrorelhárítási központhoz tartozó összes egység több mint 134 gyakorlatot hajtott végre.
Több mint tíz lehetséges forgatókönyvünk is van. Ezek mindegyike alkalmazható, akár teljes vezetőváltás mellett is
– idézi az SZBU harkivi osztályvezetőjét a Korreszpondent.
Az ukrán határ közelében tapasztalt orosz csapatösszevonás okozta feszültséggel kapcsolatban a főtitkár azt mondta, az európai biztonságot fenyegető fejlemények miatt a NATO, valamint Finnország és Svédország együttműködése fontosabb, mint valaha. A folytatódó orosz csapatmozgás valós veszélyt hordoz magában – szögezte le a főtitkár.
A NATO arra szólítja fel Oroszországot, hogy a feszültség csökkentése érdekében válassza a diplomácia útjait
– tette hozzá Jens Stoltenberg, aki szerint nincs helye semmifajta fegyveres konfliktusnak Európában. Minden agresszív lépésnek Oroszország részéről súlyos következményei lesznek – fogalmazott.