Az FFP2-es maszkokat azonban kötelezővé tennék zárt térben mindenhol! Kimondták, szakmailag bárki bármit mond, egyelőre még mindig nem indokolt csak úgy mindenkinek oltakoznia és felvennie a negyedik oltást.
Ami azért is érdekes, mert az oltási igazolvány működésének lényeg éppen az lesz valószínűleg, hogy az ember úgy tartsa érvényességben, hogy rendszeren oltakozik.
Most a tudósok egy része mégis mást mond.
Sőt, maga a Pfizer vezetője is megszólalt, és ő is az évenkénti egy oltást tartja járható útnak, ellentétben a 3-4 havonta való újraoltással.
Közleményben reagált a KEKSz a kormány január-13-i, negyedik oltással kapcsolatos bejelentésére.
Az állásfoglalást szignózó 11 szakértő szerint „a 4. oltás általános bevezetése szakmailag nem indokolható a jelenlegi járványügyi helyzetben”
A szakértők ehhez azonban még hozzátették, hogy léteznek olyan csoportok, akik számára ők is fontosnak tartják a negyedik oltást.
Ezek az immunhiányos, vagy immunszuppresszált betegek, azok a 60 év felettiek, akik alapoltásként két Sinopharmot kaptak és azok az egészségügyi dolgozók, akik kiemelt kockázatúnak minősülnek (pl. Covid-osztályon dolgoznak), az idősebb korosztályhoz tartoznak és a legutóbbi oltásuk óta több mint négy hónap telt el.
A KEKSz kitér arra is, hogy mivel Magyarországon európai viszonylatban magas az oltatlanok száma, ezért inkább az első három oltás beadatására kellene a kormánynak fókuszálnia.
Emellett a negyedik oltás sokadlagos kérdésnek minősül, ráadásul jelenleg csak az amúgy is túlterhelt oltóközpontok, illetve háziorvosok terheit növelné.
Végezetül a szakértők több olyan intézkedés-javaslatot tettek, amik szerintük társadalmi hasznosságukban jelenleg felülmúlják a negyedik oltást.
Ilyen pl. az FFP2 maszkok viselése a nyilvános zárt terekben és a tömegközlekedési eszközökön, illetve ezen maszkok ingyenes biztosítása a szociálisan rászorulóknak.