Hát tényleg rajtunk kísérleteztek? A OGYÉI dokumentumai sokkoló tényeket tártak fel! Ezek után mit lehet elhinni a kormánynak, a politikusainknak?!
Kiadta az OGYÉI az orosz oltóanyag engedélyezésének a dokumentumait, több kényes részt azonban kitakartak. Egy egyszerű módszerrel Hadházy Ákos láthatóvá tette a titkolt részeket, amiből kiderült, hogy több probléma is akadt az oltóanyaggal, mégis engedélyezték azt.
A Transparency International (TI) Magyarország pereskedés után jutott hozzá a Szputnyik V és Sinopharm vakcinák hazai engedélyezésére vonatkozó iratokhoz az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől.
Az elküldött dokumentumokból több részt is kitakartak, azonban egy egyszerű módszerrel láthatóvá lehet tenni a kitakart részeket.
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő posztolt csütörtökön a Facebookra a kitakart részekből, a hvg.hu megkeresésére elmondta, a pdf-ből egyszerűen ki kell másolni mindent és beilleszteni egy Word-fájlba és láthatóvá válik minden. Kipróbáltuk, tényleg működik a módszer.
A kitakart részekből kiderült, hogy a Szputnyik V vakcina esetében például a teljes körű helyes laboratóriumi gyakorlat megállapítására és ellenőrzésére nem volt lehetőség”.
Az is láthatóvá vált, hogy több lényeges, a hatékonyságot és biztonságot érintő vizsgálat hiányzik és az is, hogy a hatóérték sem volt megállapítható.
Vagyis félig-meddig ki lehet mondani, vagy legalábbis felvetni a lehetőségét, elgondolkodni azon, hogy a kormány gyakorlatilag egyfajta emberkísérletet hajtott végre a Szputnyik V vakcinával a magyar embereken.
Persze hozzá kell tenni, hogy valószínűleg a jó szándék vezérelhette őket, hogy legyen elég vakcina és minél hamarabb. Azonban az “orosz rulett” tényén nem változtat.
Falus András immunológus professzor is tagja volt annak a küldöttségnek, amelyiket az OGYÉI kért fel arra, hogy az orosz, illetve a kínai vakcináról is szakvéleményt fogalmazzanak meg, illetve ők mentek ki Oroszországba is, hogy megtekinthessék a gyártást is.
Klubrádiónak arról beszélt Falus, hogy az oltóanyagok biztonságosságát vizsgáló tesztek része, amikor tengerimalacokon, egereken próbálják ki a vakcinát.
Ezeket a teszteket hosszadalmas, vizsgálatokkal kiegészített, részletes jegyzőkönyvek összeállítása követi, és csak ezt követően kezdhetik meg a hatékonyság vizsgálatát.
A professzor szerint az orosz oltóanyag esetében, hiába kapták meg a dokumentációt, azok lényegesen rövidebbek, ennek megfelelően hiányosabbak voltak, mint az akkor már elérhető AstraZeneca dokumentációi.
Falus a hvg.hu-nak úgy jellemezte a különbséget, hogy az AstraZeneca esetében ez egy több ezer oldalas dokumentáció volt, míg a Szputnyiknál csak körülbelül száz.