Ez most mindenkit megijesztett…
A kínai hatóságok az elmúlt hónapokban számos jogszabályt vezettek be, amelyek nagyrészt a technológiai ágazatot célozzák – ez a lépés megijesztette a befektetőket, és több milliárd dollárnyi értéket vont el az ország internetes óriáscégeitől a tőzsdén.
Az e-kereskedelmi óriáscéget, az Alibabát 2,8 milliárd dollárra büntették egy monopóliumellenes vizsgálat során, Kína legnagyobb fuvarmegosztó cégét, a Didit pedig arra kényszerítették, hogy állítsa le a felhasználók regisztrációját, amíg a szabályozó hatóságok a vállalat kiberbiztonsági felülvizsgálatát végzik, mindössze néhány nappal az amerikai tőzsdei bevezetése után.
“A politikai bizonytalanság továbbra is erősen jelen van. A kínai piacokon most némi nyugalom van a negatív hírek hiánya miatt. A bizalom azonban most rendkívül törékeny”
– mondta Dave Wang, a Nuvest Capital portfóliómenedzsere.
Számos, az Egyesült Államokban jegyzett kínai vállalat, köztük az Alibaba és a Baidu is másodlagos bevezetést hajtott végre Hongkongban, hogy fedezze ezeket a kockázatokat.
Aggodalomra ad okot az is, hogy a technológiai vállalatoknak meg kell változtatniuk üzleti gyakorlatukat az újabb és újabb szabályozói fellépések miatt.
Ezek közé tartoznak az adatgyűjtési gyakorlatra, az online tartalomra és az algoritmusoknak a felhasználók célzására történő felhasználására vonatkozó új irányelvek, törvények.
Amikor az Alibaba-t az év elején megbírságolták egy monopóliumellenes vizsgálat során, a szabályozók azt mondták, hogy egy olyan gyakorlatot vizsgálnak, amely arra kényszeríti a kereskedőket, hogy két e-kereskedelmi platform közül egyet válasszanak, ahelyett, hogy mindkettővel együttműködhetnének. A kínai piacfelügyelet szerint a gyakorlat elfojtja a versenyt.