A klímatudósok szerint itt az idő vészhelyzetet kihirdetni.
Kritikus jelek, az összeomlás szélén áll minden?
Először észleltek esőt Grönland belsejében, a jégtakaró csúcsán, mióta monitorozzák a sziget időjárását.
Az, hogy hó helyett eső formájában érkezett a csapadék a jégvilágba, fokozza az aggodalmat a grönlandi jégtakaró egyébként is bizonytalan állapotát illetően.
A LiveScience azt írja, hogy példátlan mennyiségű, 6,3 milliárd tonnányi víz zuhant több órás eső formájában a jégtakaróra augusztus 14-e és augusztus 15-e között.
Ez volt a harmadik eset az elmúlt évtizedben, hogy a grönlandi jégplató csúcsán a fagypont fölé emelkedett a hőmérséklet a Nemzeti Hó- és Jégadatközpont (NSIDC) Summit Station megfigyelőállomásának augusztus 18-án közölt adatai szerint.
A SUMMIT STATION 1989 ÓTA MŰKÖDIK ÉS FIGYELI GRÖNLANDOT. A TENGERSZINT FELETTI 3216 MÉTERES MAGASSÁGBAN FEKVŐ MÉRŐÁLLOMÁSON IS 0 CELSIUS FOK FÖLÉ EMELKEDETT AUGUSZTUS 14-E ÉS 15-E KÖZÖTT A HŐMÉRSÉKLET, ÉS FAGYPONT FÖLÖTT IS MARADT KILENC TELJES ÓRÁN KERESZTÜL. ILYENRE KORÁBBAN SOHA NEM VOLT PÉLDA.
-számol be róla az Index is.
Az NSIDC kutatói szerint a korábban soha nem tapasztalt esőzéssel egy nap alatt annyi jeget vesztett Grönland, mint máskor az év ezen szakaszában egy hét alatt.
Grönland szélein az elmúlt tíz évben többször is esett az eső, ám Ted Scambos, a Colorado Boulder-i Egyetem klímakutatója szerint a mostani az egyértelmű bizonyíték arra, hogy a jégtakaró gyorsabban olvad a vártnál.
Szerinte ami történik, nem egyszerűen egy-két meleg évtized egy vándorló éghajlati mintában, hanem példátlan változás a bolygó klímájában.
A tudósok pedig megkongaták a vészharangot.
Ha ugyanis ennyire drámai ütemben olvad a jégtakaró, akkor éveken belül teljesen felborulhat a Föld egyensúlya.
Ez pedig alapjaiban változtatja majd meg a földi életet..