Már előre tudnak valamit? Beadták az első betegnek a kísérleti vakcinát, miközben egyre aggasztóbb hírek jönnek egy ellenálló pestis változatról, mely képes az emberről emberre ugrásra.
Vektor alapú pestis vakcina
Egy vektoralapú, pestis elleni vakcina humán klinikai vizsgálatát kezdték a napokban brit tudósok.
Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös koronavírus elleni vakcináján dolgozó brit tudósok beadták az általuk kifejlesztett pestis elleni védőoltást az első önkénteseknek
– számol be róla a BBC.
Az egy évig tartó humán klinikai vizsgálatok első fázisában legalább 40 egészséges, 18-55 éves önkéntesen tesztelik majd az oltóanyagot.
A mostani szakaszban azt vizsgálják, hogy az emberi szervezet felismeri-e a pestist okozó baktériumot, és az oltásnak köszönhetően megtanul-e védekezni ellene.
Ebbe a vakcinába is csimpánz adenovírus gyengített változatát juttatták, amit genetikailag módosítottak, hogy ne okozzon megbetegedést az embereknél.
A védőoltás nem a pestis kórokozóját tartalmazza, hanem olyan hozzáadott géneket, amelyek a Yersinia pestis baktérium fehérjéit állítják elő, megtanítva a szervezetet, hogyan védekezzen a kórokozó ellen szükség esetén.
Emberről emberre ugró, ellenálló pestis terjed
A pestis egy teljesen új fajtáját, egy antimikrobiális szereknek ellenálló változatát találták meg.
Ez a pestis egyfajta szuperpestis, ami valamennyi kezelésnek ellenáll.
Ráadásul ami még aggasztóbb, hogy több esetben is dokumentálták az emberről emberre terjedését.
Vagyis ez a pestis fajta gyakorlatilag “készen áll arra”, hogy nagy járványt okozzon.
Ez a világjárványok előszobájában ácsorgó szörnyeteg, ami bármikor rászabadulhat az emberi civilizációra -vélekednek.
A betegség Kelet-Afrikában, különösen Madagaszkáron ismét erősödik.
baktériumot 22 esetnél mutatták ki. Wagner szerint ez az első alkalom, amikor igazolták, hogy a rezisztens Yersinia pestis emberről emberre terjedhet.
A törzs egy spontán pontmutációval vált ellenállóvá a sztreptomicinnal szemben, általában ezt az antibiotikumot használják elsőként a pestis ellen Madagaszkáron.
A kórokozóra sok más gyógyszer sem hatott, egy másik antibiotikummal, a ko-trimoxazollal viszont sikeresen kezeltek 19 pácienst.