Katasztrofális folyamatokat jósolt egy a hetvenes években végzett nagyszabású szimuláció.
Nagyon ijesztő, hogy jelenleg sorra valósul meg tűpontosan, amit a tudósok akkor “láttak”.
17 kutató részvételével íródott az emberi civilizáció fejlődésére leselkedő veszélyeket feltérképező nagy hatású könyv, amely A növekedés határai címmel magyarul is megjelent.
A számítógépes modelleken alapuló, 1972-ben kiadott munka baljós előrejelzései a megjelenés idején hatalmas felzúdulást és ellenkezést váltottak ki.
Akkor ugyanis senki sem akarta elhinni a szimuláció vésgő eredményeit és a végkövetkeztetést sem.
Ez ugyanis azt jósolta meg előre, hogy az emberi civilizáció szép lassan hanyatlásnak indul és valamikor 2040-re fog egy egységes összeomlásban “kimúlni”.
Az eredeti modellek öt változót vettek alapul: a népességet, az élelmiszer-termelést, az iparosodást, a környezetszennyezést és a nem megújuló természeti erőforrásokat.
Herrington ezt további öt változóval egészítette ki: a születési és halálozási rátával, a szolgáltatásokkal, a jóléti költségekkel és az ökológiai lábnyommal.
Valamennyi területen már elkezdődött az, amit a hanyatlás jeleként lehet értelmezni és ez sokakat nyugatlansággal tölt el.
Vagyis nagyjából egy évtized múlva megáll a növekedés, és a dolgok folytatása, vagyis a növekedés hajszolása azon a ponton ellehetetlenedik.
Ez pedig a példátlan technikai fejlődéssel együtt is az ipari tőke, a mezőgazdasági termelés és a jólét elkerülhetetlen visszaeséséhez vezet ebben az évszázadban
– áll a tanulmány végkövetkeztetésében.
A tavalyi Világgazdasági Fórumon tartott előadásában Gaya Herrington a „növekedésmentes”, más gazdasági célokra koncentráló megközelítés mellett érvelt.
A Covid–19 elleni védőoltások kifejlesztésével példázta, hogy gyorsan és hatékonyan tudunk globális problémákat is megoldani, ha akarjuk – ezt kellene alkalmaznunk a környezetszennyezés okozta válsággal is.
A szükséges változások nem lesznek könnyűek, de a fenntartható és befogadó jövő még elérhető
– mutatott rá.
Egy biztos: tennünk kell valamit mert vészesen fogy az időnk.
Míg mások szerint az emberiség tehetetlenül menetel a végzete felé és nem fogja tudni azt megkerülni.
Így vagy úgy, de 2040-re egy nagyon nehéz és sötét korszak várhat mindannyiunkra.