Mindent 2022 elejére időzítenek… Távolról, idegen erők fogják eldönteni a magyar választásokat?
Az EU elitje már “feni a késeket”.
Félév múlva jön a pokol a magyar kormány számára
A portugál soros elnökség nyugodtabb fél éve után most az Orbán Viktorral kifejezetten baráti viszonyban lévő szlovén kormány vezeti az EU-t, de 2022 eleje nehéznek ígérkezik a magyar kormánynak.
Az Európai Uniót félévente másik ország vezeti.
A soros elnökség feladata, hogy megszervezze az Európai Tanács csúcsüléseit, megszabja a napirendet, amiről tárgyalni szeretne, és a lehető legjobban végig is vigye az ügyeket. 2020 második félévében az EU soros elnöke Németország volt.
Merkel és Orbán harca
Mivel ez volt az idén szeptemberben visszavonuló Angela Merkel utolsó elnöksége, a programja is ennek megfelelően ambiciózus volt (erről részletesen írtunk), de a német elnökség leginkább arról maradhat emlékezetes, hogy nem sikerült probléma nélkül elfogadni az unió hétéves költségvetését és az ehhez kapcsolt segélycsomagot.
A problémát esetben Orbán Viktor jelentette, aki a lengyel kormány támogatását élvezve vétóval fenyegetett, amennyiben a jogállami mechanizmusnak nevezett eszköz úgy megy át az Európai Unión, hogy befolyásolni tudja a magyar belpolitikát.
Eltakarítják Orbánt, vagy az EU széthullik?
Végül sikerült megegyezni. A mechanizmus ugyan átment, de a homofób pedofiltörvény kapcsán derült ki igazán, hogy mennyire nem lehet érdemben használni a jogállami elhajlásokkal szemben, ha azok nem érintik az EU költségvetését.
Ugyanakkor a következő félévben fontos döntések várhatók, melyek akár negatívan is befolyásolhatják a magyar belpolitikát.
Őszre várják a legtöbben, hogy az Európai Bíróság dönt a jogállami mechanizmusról, amelyet ezek után el is lehetne kezdeni alkalmazni. Szintén a nyár végére várható a most már évente megjelenő jogállami országjelentés, amely várhatóan elmarasztalja majd Magyarországot.
Most dőlhet el egész Magyarország sorsa
Ennek a rossz reklámon kívül egyelőre semmilyen következménye nem lesz, a tárgyalások során elérte a magyar kormány, hogy ne lehessen a jelentésre hivatkozni például a jogállami mechanizmus során.
Mostanában viszont, főleg a homofób pedofiltörvény miatt egyre több vita van arról, hogy újabb eszközöket keressenek az ehhez hasonló problémák kezelésére, így közép távon akár számíthat is valamit, hogy mit mond Magyarországról ez a jelentés.
2022 elején ugyanis Franciaország veszi át az unió soros elnökségét. Azt, hogy Emmanuel Macron elnök kormánya mit gondol a magyar állapotokról, világosan jelzi, hogy Franciaország volt az egyik olyan állam, amely az EU-ban vitát kezdeményezett a Magyarországon elfogadott homofób törvényről.
Macron ráadásul közvetlenül a (magyar parlamenti választással egy időben, 2022 áprilisában esedékes) francia elnökválasztás előtt veszi át a soros elnökséget, és fontos lesz neki, hogy odahaza politikai sikereket mutasson fel.
Ennek csak az egyik eszköze lehet a jogállami mechanizmus, amelyet szinte biztosan elindítanak majd 2022 elején Magyarország ellen.