A videó egy pontján felszólításra betolnak egy beteget is, majd az akció végén a szereplők nevetve pózolnak a kamerába. utána jártunk a teljes igazságnak. Tényleg megtévesztés zajlik?
“Pandémia, amit elhitetnek velünk” – ezzel a kísérőszöveggel terjed a magyar Facebookon egy felvétel, amelyen az látható, hogy operatőrök és fotósok dolgoznak rendezői utasításra.
A videó egy pontján felszólításra betolnak egy beteget is, majd az akció végén a szereplők nevetve pózolnak a kamerába.
Egy ideje mindenki azt találgatja, hogy vajon igazi-e, és tényleg bizonyíthatja azt, hogy a koronavírus csak felfújva lett a médiában?
A felvétel az egész világot bejárta és rengetegen gondoták azt, hogy ezek alapján a Bergamóban történtek is kvázi “meg lettek rendezve”.
Tény, hogy regeteg kamu felvétel került fel a netre a koronavírus járvány alatt világszerte, ami miatt alapjaiban rengett meg sok emebr hite az egés járványban.
Ez pedig tragikus módon emberéletekbe került, nem is kevésbe.
Azonban a fenti felvétel nem egy ilyen kamu videó.
A dpa hírügynökség holland nyelvű tényellenőrzése szerint a videó valós, de eredeti kontextusából kiemelve terjesztik a közösségi oldalakon.
A felvételen ugyanis a Be’er Ya’akov-i Shamir Orvosi Központ promóciós videójának előkészületei láthatók.
Vagyis nem a koronavírus-helyzetet tupírozzák fel egy kamuvideóval, hanem bemutató filmet készítenek a központ új osztályáról
A felvételen a központ parkolója látható, ami vészhelyzetben – legyen szó bombázásokról vagy elszabaduló koronavírus-járványról – sürgősségi osztállyá alakítható.
A Franceinfo tényellenőrzése szerint a felvételt március 3-án és 4-én készítették, néhány héttel az új osztály felavatása után.
A kórház március 9-én arról adott tájékoztatást, hogy a promóciós videó még nem készült el.