Tudósok aggasztó folyamatokat figyeltek meg.
A több mint egy éve tartó pandémia és bezártság okozta társas kapcsolatok minimalizálása, a bezárkózás okozta elszigetelődés fizikailag és lelkileg is megterhelő volt (és még mindig az).
De hogyan hatott mindez immunrendszerünkre?
Katasztrofálisan, és ennek jelei is vannak…
A felnőttek és az idősebb gyerekek immunrendszere ugyanis az évek során megedződött:
Annyiféle mikrobával és vírussal találkozott és küzdött meg, hogy egy évnyi “csökkentett üzemmód” ellenére sem felejti el, hogyan kell felvenni a harcot a kórokozók ellen.
De mi a helyzet a csecsemőkkel és a kisgyerekekkel, akiknek még csak most fejlődik, edződik az immunrendszerük?
A kisgyerekek és a higiéniai hipotézis
A higiéniai hipotézis elmélete azon alapul, hogy a természetes kórokozókkal való találkozás kiiktatása a gyermekek életéből – különösen a fejlődés első időszakában, amikor az immunrendszerük erősödik -, növelheti azautoimmun betegségekés a különféle allergiás megbetegedések kialakulásának esélyét.
Leegyszerűsítve: a túlzott tisztaság, a gyerek környezetének patikaszerű állapotban tartása, a fertőzésektől való megszállott védekezés – ezzel együtt a gyakori kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés – akadályozza immunrendszerük megfelelő fejlődését, ami így kevésbé lesz ellenálló a különféle kórokozókkal szemben.
A társadalmi elszigeteltségből adódó stressz növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, és hátrányosan befolyásolhatja az immunrendszer működését – hívta fel rá a figyelmet számos kutató.
Kutatók szerint a járvánnyal járó krónikus stressz elnyomhatja a szervezet immunválaszát, vagy súlyosbíthatja a kóros immunválaszokat.