Minden kicsúszott az irányításunk alól, de van egy globális terve…
1989-ben, miközben a tudományos jegyzetek megosztására szolgáló rendszert használta, a Tim Berners-Lee nevű 34 éves CERN-tudós feltalált valamit, ami mindent megváltoztatott. Sokan talán nem tudják, de ő találta ki a világhálót.
Most pedig több mint három évtizeddel később és 4,57 milliárd felhasználóval a küldetése az, hogy megmentse alkotását.
Pontosabban, hogy megmentse a növekvő adatvédelmi problémáktól.
A Cambridge Analytica-botrány nyomán – amelyben 87 millió Facebook felhasználó adatai kerültek ki a beleegyezésük nélkül – Berners-Lee (ma professzor Sir Tim Berners-Lee) számos kampányt vezetett, amelyek a kormányokat cselekvésre késztették.
Ez magában foglalja a 2019-es webes szerződést, amely új globális webes szabályozásokat ír elő, melynek átfogó hatása meglehetősen korlátozott.
Azonban, miután évekig másoknál lobbizott, hogy átvegyék az irányítást, Berners-Lee maga is megpróbálja felforgatni az online világunkat, vagy, mint mondja, “a helyes út felé terelni”.
Az ötlete a Solid nevű új rendszer, amelynek célja a web drasztikus decentralizálása. Lényegében ez egy olyan platform, amely lehetővé teszi a személyes adatok tárolását a személyes online adattárolókban (PODS), amelyek felett teljes hatalommal és befolyással rendelkezünk.
Míg a legtöbb webhely és alkalmazás jelenleg az emberek adatait átveszi és egy “tározóba” helyezi egy számunkra nem elérhető helyen, a Solid elképzelése szerint ezeknek a szolgáltatásoknak engedélyt kell kérniük a PODS-ból származó konkrét információk felhasználására, olyan engedélyt, amelyet gyakorlatilag bármikor visszavonhatunk.
Röviden, visszakapjuk a teljes kontrollt az adataink felett a nagy techcégektől. Miközben még kísérleti stádiumban van, a platform már teszteli rendszerét az NHS, a BBC, a NatWest és a belga kormány esetében.
De vajon meddig fog terjedni a Solid?
És valóban megoldhatja-e egyedül az internet adatvédelmi problémáit?
Ezt majd a jövő fogja eldönteni…