Ilyet megcsinálhatnak? Ha igen, akkor érdemes alaposan elgondolkodnunk, milyen országban élünk… Szabadok vagyunk egyáltalán?!
„A Szabad Európa minden országban, ahol jelen van, a felelősségteljes társadalmi vita színtere és a szabad véleménynyilvánítás fóruma.
Ugyanakkor rendkívül fontos számunkra interjúalanyaink bizalma és védelme is, ezért Zacher Gáborral közösen úgy döntöttünk, hogy a vele készített beszélgetés második része egyelőre nem jelenik meg”
– írta a médium. Pedig a beszélgetés második részét már beharangozták az első végén, és „a podcast készen van, ott várja a megjelenést a szerkesztőségi rendszerben, egyetlen kattintásra a nyilvánosságtól”.
Azért döntöttek a második rész visszatartása mellett, mert az első megjelenése után a Népszava értesülései szerint Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter szakmai tanácsadó testületének elnöke, Kollár Lajos a tárca e-mail címéről küldött levelében 63 szakmai tagozat vezetőjétől kérte, ítéljék meg, etikailag helyes-e, amit Zacher Gábor a Szabad Európának mondott.
A lap úgy tudja: több szakmai tagozat vezetője a kérést azzal hárította el, hogy az elhangzottak etikai értékelése nem az ő feladatuk.
Az interjúban a sürgősségi orvos többek között arról beszélt, hogy már nem számolja, hogy naponta hány embert rak lélegeztetőgépre.
Úgy fogalmazott, nem szokása felelőtlen ígéreteket tenni – és itt utalt Orbán Viktor korábbi szavaira az esetlegesen megbetegedők meggyógyításáról.
Hozzátette azt is, ugyancsak a miniszterelnök szavaira reagálva: „Számoljon el azzal a lassan 22 ezer halottal, aki Magyarországon belehalt ebbe a járványba.” (Szombatra az áldozatok száma hivatalosan 24 979-re emelkedett.)
Szó esett a beszélgetésben a sajtó korlátozásáról, illetve a Bergamo-dilemmáról is.
Zacher Gábor szerint, ha nem is rendszeresen, de az orvosok olykor szembekerülnek a „Bergamo-dilemmával”, azaz választaniuk kell, hogy kit rakjanak lélegeztetőgépre.
Náluk a hatvani kórházban is volt egy-egy ilyen eset, és a kollégáitól is hallott olyanról, hogy ha nincsen szabad lélegeztetőgép, akkor az jut hozzá, akinek jobb a túlélési esélye.
Zacher arról is beszélt, nagy baj, hogy a sajtó nem tudósíthat a kórházakból, és Orbán Viktor megelőlegezi nekik azt, hogy az ott készült riportokban „biztos kamu lenne”.
Szerinte fontos volna, hogy az emberek tudják és lássák, hogy milyen ez a betegség, és hogy néz ki a járvány, nem csak Müller Cecília országos tiszti főorvos vagy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter tolmácsolásából, mert az nem mindig a valóságról szól.