Egyre biztosabb, hogy nem szereznek védelmet az oltással a tanárok, mert 2-3 hét kellene legalább a megfelelő immunválaszig – emiatt minden eddiginél nagyobb ellenállásban gondolkodik a tanárok egy része.
Ha kell, a “falig is elmennek”.
Mint arról beszámoltunk, a kormány hosszas elutasítás után végül mégis úgy döntött, előreveszik a pedagógusokat, az óvodai és a bölcsődei dolgozókat az oltási rendben, mielőtt újranyitnák az intézményeket. Gulyás Gergely szerint legkorábban április 12-én, vagy egy héttel később nyithatnak az iskolák, ez elsősorban az addig beadott oltások számától függ.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete úgy reagált a hírre, hogy egyrészt örülnek, másrészt aggódnak, mivel szerintük túl későn hozták meg ezt a döntést. Kérdésesnek tartják, a rendelkezésre álló rövid idő alatt képes lesz-e valamennyi oktatásban-nevelésben közvetlenül részt vevő személy beoltására a kormány.
“Ha igen, akkor sem látszik, miért jöhet egyáltalán szóba április 12-e, amikorra minden bizonnyal nem alakulhat még ki a beoltottak immunizáltsága, részleges védettsége sem – hiszen a teljes védelem is jellemzően csak a második oltás beadása után pár héttel alakul ki”
– fogalmaznak nyílt levelükben.
A PDSZ ezért csak a védettség kialakulását követően tartja elfogadhatónak a tantermi oktatásra való visszatérést. Ez pedig a protokoll szerint nem április 12-e, de nem is 19-e, írják.
Mint ismert, a Magyarországon jelenleg használt ötféle oltóanyag közül mindegyikből két dózisra van szükség a teljes védettséghez. Bár már az első adag után hatni kezdenek valamennyire, ez se azonnal történik meg, hanem a nyilvánosan elérhető adatok szerint átlagosan 15-20 nappal később.
A hvg.hu részletesen is kigyűjtötte, melyik típusnál mire lehet számítani.
Eszerint a kínai Sinopharm az első dózis beadása után 14 nappal 79,34 százalékban véd, az orosz Szputnyik V első adagja pedig 21 nap után 91,6 százalékban. A Moderna vakcinája az első dózis után 14 nappal 92,1%-ban hatásos, a Pfizer/BioNTech esetében pedig egy adag után 15 nappal 89-91%-os hatékonyságot mértek. Az AstraZeneca adatai a legrosszabbak: ott ugyanez az arány 22 nap után 76%.
Ebből következik, hogy még április 19-i nyitással számolva is erősen kérdéses, kialakulhat-e mindenkinél legalább egy alapfokú védettség, ha csak április első napjaiban kezdik el oltani a pedagógusokat. Arról nem is beszélve, hogy a teljes immunitáshoz a második adag után is el kell még telnie egy-két hétnek, ami a legideálisabb esetben se jöhet el május előtt (de az AstraZenecánál például három hónappal követi a második dózis az elsőt).
“Az egyetlen felelős válasz a kormány felelőtlenségére”
A fentieket mérlegelte egy budapesti gimnázium tanára is, aki a Facebookon tette közzé gondolatait.
“Ha április 19-éig vagy akármeddig, amikor újranyitnak a sulik, nem leszek védett az oltás(ok)tól, ami(k)ről eddig még sms-t sem kaptam, és ezért nem állok vissza a jelenléti oktatásra, az nem azt jelenti, hogy ‘no suli’, még ha ennek az országnak a nem pedagóguspárti része örömmel fogja is így értelmezni”
– kezdi posztját.
Érvelése szerint ebben az esetben nem megtagadja a munkát, hanem továbbra is vállalja a nehezített pályán azt a többletmunkát, amit a távoktatás jelent, és amit addigra már öt hónapja fog gyűrni.
“Vállalom, mert így látom megvédhetőnek a magam, a tanítványaim, a kollégáim és mindannyiunk családja egészségét, életét. Polgári engedetlenségem kizárólag annak az utasításnak szól, hogy a munkámat mindannyiunkra veszélyes körülmények között végezzem”
– fogalmaz, ami alatt például azt érti, hogy két héttel az érettségik tervezett kezdete előtt potenciálisan megfertőzhessék egymást a végzős tanítványaival.
Beszéltünk a poszt szerzőjével – nevezzük Lászlónak –, aki azt mondta, spontán ötlettől vezérelve írta ki magából, nem fogalmazta sokáig, mint egyébként más esetekben szokta.
Ehhez képest nagyon meglepte, mennyi reakciót kapott: a több száz lájk mellett igazi pezsgő vita alakult ki a kommentszekcióban, olyan ismerősei is elkezdtek beszélgetni a témáról, akik egyébként nem ismerik egymást.
“Remélem, ebből mozgalom lesz! Az egyetlen felelős válasz a kormány felelőtlenségére” – írta például az egyik hozzászóló, és privát üzenetben is sok bátorítást kapott.
Az iskolák újranyitását László nagyon elhibázottnak tartja, véleménye szerint ezt a tanévet már nem kellene bolygatni: a hátralévő pár hét igazán nem oszt, nem szoroz – pláne az érettségizők esetében –, viszont komoly egészségügyi kockázatot hordoz.
Forrás: SzeretlekMagyarország