Egy orosz tudós találmánya, maga a szerkezet óriási kérdéseket vetett fel…
Nagy port kavaró találmány
Egy orosz tudós már az interneten is közszemlére tette annak a szerkezetnek a leírását, ami a mesterséges intelligencia és egy 1 wattos lézer segítségével irtja a szúnyogokat. Illetve: elvben. Merthogy a hideg idő miatt egyelőre nem lehetett letesztelni, vajon tényleg működik-e.
A masina ékköve egy Raspberry Pi, ez vezérli magát a lézert, míg a neurális hálót (vagyis az MI-t) egy combos PC, egy Nvidia GTX 1060-al és egy Ryzen 5-ös processzorral hajtott számítógép működteti.
A szoftver a feltaláló szerint nemcsak “látja”, hanem fel is ismeri a zümmögő rovart, és ha ilyen történik, azonnal tüzet nyit.
A rendszer egyelőre egyetlen szúnyoggal birkózik meg, de a tudós, Ildar Rakhmatulin elmondása szerint már készül a fejlettebb és kisebb változat, ami elviekben kettőt is képes lesz elintézni.
Rakhmatulin South Ural University PhD hallgatója.
Csillagfegyver nagyban?
Sokan régóta beszélnek arról, hogy ehhez hasonló technológiákat akár a légkörbe vagy a Föld körüli pályára telepítve tömegpusztító csillagfegyverekként is használni lehetne.
Vietnamban is volt egy kezdetleges próbálkozás:
A Lusta kutya becenevű minibombákkal pár 1000 méter magasról szórták a dzsungelt; az alig 20 grammos fémdarabok ezrei kb. 800 km/h sebességre gyorsulva csapódtak be, szétszaggatva a dzsungel növényzetét és akár 15-20 centi betont is átütve.
Mások úgy tudják, hogy először a hidegháborút követően komolyabban George Bush elnöksége alatt jött szóba a fegyver megépítésének lehetősége.
Most pedig Donald Trump űrháborús tervei hívták újra életre a szóbeszédet és a vitákat arról, hogy meg kellene-e építeni egy ennyire pusztító fegyvert.
Egy ilyen mesterséges intelligencia által irányított “csillagfegyver” akár az egész bolygóra lézeres csapást mérhetne a jövőben – ez pedig aggasztó jóslat.