Egyre szélsőségesebbé válik a globális időjárásunk.
Hatalmas hurrikánok, ciklonok és viharok alakultak ki már 2018-ban és 19-ben is, a 2020-as év pedig óriási természeti katasztrófákat tartogathat a számunkra a klímaszakértők szerint.
Januári melegrekordot mértek Norvégiában, az Oslótól 260 kilométerre fekvő Sunndalsorában.
A városban csütörtökön 19 Celsius-fok volt a Norvég Meteorológiai Intézet szerint.
Így több mint egy fokkal dőlt meg a 31 évvel ezelőtt mért januári melegrekord, amit a mostani rekord helyszínéhez közel fekvő Tafjordban regisztráltak.
Igaz, a melegrekordok nem példátlanok a térségben: a magas hegyekkel körbevett Sunndalsorában mérték a múlt században a legmelegebb decemberi és februári hőmérsékletet is.
Miközben északon melegrekordok dőlnek meg, Indiában soha nem mért hideget regisztráltak.
A Pakisztán és India között vitatott hovatartozású Kasmírban mínuszok hoztak szokatlanul erős fagyokat, délebbre Új-Delhiben is rekordhideget mértek: alig 9 fokot.
Egy adott időszakban 10 Celsius fokkal volt melegebb Norvégiában, mint India fővárosában.
Az időjárási anomália egybeesett az Indiai-óceán El Niñójának is nevezett jelenséggel – igaz, ez Indiai-óceáni dipólus (IOD) India nyugati és Afrika keleti partjainál épp a szokásosnál melegebb vízhőmérséklettel jár, míg az óceán keleti részébe – Nyugat-Ausztrália partjaihoz – visz hidegebb vizeket.
Ez rendkívül száraz időjárást eredményez Ausztráliában, ami az ország keleti részében a szokatlanul meleggel párosulva hozzájárult az Új-Dél-Walesben és Victoria államban tomboló bozóttüzekhez, amelyek eddig 5,5 millió hektár termőföldet pusztítottak el…
Sokak szerint már nincs visszaút, és az ENSZ legfrissebb jelentései is azt taglalják, hogy a klímaváltozás elleni harcot már elveszítettük.
A kérdés csak az, hogy mégis, mit lehet tenni azért, hogy az emberiség alkalmazkodni tudjon az egyre extrémebbé váló időjárási anomáliákhoz.
Az időjárásunk ugyanis megbolondult.
Hatalmas hurrikánok, ciklonok és viharok alakultak ki már 2018-ban és 19-ben is, a 2020-as év pedig óriási természeti katasztrófákat tartogathat a számunkra a klímaszakértők szerint.
Hogy mi várható a jövőben?
Brutális mértékű hőhullámok, aszályok, máshol pedig a sarkvidékek olvadása miatti áradások.
Emellett a földterületek egyre nagyobb arányban való terméketlenné válása.
Ez pedig tömeges élelmezési válságot zúdíthat az egyre gyarapodó emberiség nyakába…