Ezzel világszerte életeket lehet megmenteni. Te tudtál már róla?
Ahogy a járvány miatt karantén intézkedéseket vezetnek be sok országban, az emberek otthonaikba kényszerülnek és elszigetelik magukat a családjukkal együtt.
A nők számára azonban nemcsak ez a járvány bizonyult komoly egészségügyi kockázatnak, hanem a lezárás és a társadalmi elhatárolódás következménye is katasztrofális és nehéz volt számukra.
A családon belüli erőszak és a bántalmazás mindig is hatalmas aggodalomra adott okot a világ minden országában.
De a közelmúltbeli egészségügyi válság fényében, ahol az embereknek karanténban kell maradniuk, úgy tűnik, hogy a probléma drasztikusan megnőtt.
Állítólag az ENSZ Népesedési Alapja szerint, mely az Avenir Health, az amerikai Johns Hopkins Egyetem és az ausztrál Victoria Egyetem együttműködésével végzett kutatást, 20%-kal nőtt a családon belüli erőszak egy átlagos három hónapos lezárás alatt az ENSZ mind a 193 tagállamában.
Indiában a Nők Nemzeti Bizottsága szerint a családon belüli bántalmazási esetek száma megduplázódott, miután az országos zárlat tavaly március 25-én megtörtént
-írja az ÚjVilágtudat.
Figyelembe véve a helyzet súlyosságát, amikor a lezárás megnehezítette a nők számára, hogy nyilvánosan beszéljenek az őket ért bántalmazásról vagy segítséget kérjenek, 2020. április 14-én Kanadában a Kanadai Női Alapítvány egyedülálló kézmozdulatot vezetett be, amellyel segítséget kérhet bárki és titokban jelezheti másoknak a családon belüli visszaéléseket.
A kézjelet egyetlen folyamatos kézmozgásnak tervezték, nem pedig egy bizonyos helyzetben tartott jelként, hogy jobban látható legyen, de nem kelt gyanút.
Ha családon belüli bántalmazás áldozata vagy és be vagy zárva az otthonodban a bántalmazóval, előfordulhat, hogy a visszaélésről személyesen vagy videohíváson keresztül nem tudsz beszélni.
Ekkor használható ez a kézmozdulat, amely életet menthet. Csak annyit kell tenni, hogy fel kell tartani a tenyeret, a hüvelykujjat a tenyér felé kell fordítani és a többi ujjat rászorítani a tenyérre, ami csapdába ejti a hüvelykujjat.
Bár fontos, hogy mind az áldozat, mind a segítő megértse a gesztus fontosságát, annál is fontosabb, hogy éberek maradjunk és azonnal cselekedjünk anélkül, hogy észrevenné a tettes. Ennek ellenére itt van néhány dolog, amellyel segíthetünk a családon belüli erőszak áldozatának.
• Azonnal küldjünk e-mailt, SMS-t, vagy hívjuk fel az érintettet, és tegyünk fel neki IGEN/NEM-el megválaszolható kérdéseket, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy hívjuk-e a segélyvonalat.
• Hívjuk fel az országban vagy államban a családon belüli erőszak segélyvonalát.
• Vigasztaljuk meg őt és tudassuk vele, hogy mindig mellette állunk, bármi is történjen.
Még akkor is, ha a lezárás az utóbbi időkben enyhült, a családon belüli erőszakos esetek száma folyamatosan növekszik, és bár fontos foglalkozni ezzel a kérdéssel, annál is inkább szükséges megtalálni ennek a gyűlöletnek és erőszaknak a gyökerét, és megtalálni a probléma kezelésének módját.
Forrás: ÚjVilágtudat