“Ez olyan, mintha egy világháborúban kifogynának a töltényből, miközben az ellenség folyamatosan ostromolja a védvonalat.” – állítják a szakértők, akik szerint világszintű krízist hozhat.
A vakcinagyártóknak mindössze hónapjai maradtak, és ha nem siekrül orvosolni a problémát, akkor teljesen leállhat a vakcinagyártás vilgászerte.
Ez pedig mondanunk sem kell, hogy miylen tömeges szintű, mondhatni globális krízist hozhatna el pont a koronavírus világjárvány elleni harc kellős közepén.
A baj nagyon nagy.
A koronavírus-oltások gyártásához szükséges speciális, nagy méretű, steril műanyag zsákok hiánya az oka. A készletek néhány hónap alatt végleg elapadhatnak.
A Financial Times az ügyhöz közelálló forrásokra hivatkozva állítja:
Ezek a steril zsákok kétezer liter olyan anyagok képesek befogadni, amelyek a vakcinák nyersanyagául szolgálnak. A Pfizet/BioNTech páros, a Moderna és a Novarax is használja ezeket, igaz, nem egyforma méretűeket.
A Novarax vezérigazgatója, Stanley Erck elmondása szerint ebből a kellékből csak a februári, a márciusi és az áprilisi termelés kiszolgálásra van elegendő készletük.
Ha kifogynak, be kell zárni a gyárat. A zsákok legfőbb gyártója a Merck gyógyszergyár MilliporeSigma divíziója, amely a cég Mobius nevű keverőgépeihez gyártja a zsákokat.
Egy az ügyhöz közelálló forrás szerint tavaly figyelmeztették a gyártót, hogy meg fog ugrani a kereslet a terméke iránt. A MilliporeSigmánál azt mondják, a nap 24 órájában heti hét napon át dolgoznak a termelésük felpörgetésén.
A vakcinák keverését elvileg el lehet végezni egyszerűen rozsdamentes üstökben is
– mondta egy szakértő a brit üzleti lapnak -, ám egy ilyen technológiai változtatás engedélyeztetni kellene.