Mindenki azt gondolta, hogy vissza fog vonulni a hatalomból és az elmúlt évek politikusi lépései mind ezt sugallták.
Valójában mattot adott az ellenfeleinek, s az egész világot megvezette.
Az elmúlt hetekben azt suttogták Moszkvában az elemzők és a taxisok, hogy a Kreml ura a hatalom átadását fontolgatja.
Szerintük ezt bizonyítja, hogy elfogadták azt a törvényt, amely az orosz államfőknek és családtagjaiknak visszavonulásuk után is büntetlenséget biztosít korábbi tetteikért.
Spekulációk háttérbe szorították azt a tényt, hogy a nyáron elfogadott alkotmányreformmal lehetővé tette magának, hogy 2036-ig megtartsa a hivatalát.
Miután a reformmal új korszak kezdődött, az ezt megelőző hatéves elnöki ciklusai nem számítanak bele abba a maximum két időszakba, amelyben egy személy egymásután betöltheti az államfői pozíciót.
Minden erőskezű vezetőnek két lehetősége van regnálása utolsó részében:
Vagy biztosítja magának a biztonságos visszavonulást, magyarán a felmentést korábbi és későbbi tevékenységének büntetőjogi felelőssége alól, vagy életfogytiglan megtartja a hatalmát.
Vlagyimir Putyin orosz államfő, aki immáron 21 éve irányítja Oroszországot, tutira megy.
Mindkét lehetőséget megteremtette magának – kezdi a Putyin döntésének hátterét firtató cikkét Hery Foy, a Financial Times (FT) publicistája.
Természetes ugyan, hogy Putyin él a lehetőséggel, hogy biztosítsa “sima” visszavonulását, ám Tatjana Sztanovaja orosz politikai elemző szerint a most elfogadott törvénynek nem ez áll a hátterében.
Amit most biztosan kijelenthetünk az az, hogy teljesen összezavarta a találgatásainkat arról, mikor akar lelépni – véli az elemző.
A két jogszabály, amely ellentmondó folytatást sejtet, mármint az egyik azt, hogy még plusz 12 évig marad 2024 után, míg a másik azt, hogy jelenlegi elnöki ciklusa végén átadja a hatalmat utódának, tipikus putyini trükk, kétértelműség.
Elnöki munkám kétségtelenül véget fog érni egy napon, ezzel teljesen tisztában vagyok – mondta Putyin októberben, amikor arról faggatták, hogy örökre meg akarja-e tartani a hatalmát.
Az, hogy ez 2024-ben történik-e vagy később, az majd kiderül, ha eljön az ideje. Most keményen dolgoznom kell, ahogy bárkinek kellene, ha a helyemben lenne
-tette hozzá a politikus.
A Financial Times 2019-ben megkérdezte tőle, hogy szívesen kiválasztaná-e utódát, ám erre is ködösen válaszolt.
Azt mondta, hogy természetesen minden vezető támogat valakit, aki a helyére léphet, ami akkor lehet gyümölcsöző, ha a választók is egyetértenek vele.