Orbán satufékezésének háttere: első számú halálokká vált a koronavírus – állítják egyes források.
Orbán végzete ugyanaz lehet, mint Trumpé, akinek a vereségéről sokan azt mondják, hogy szintén a covid-krízis hibás kezelése okozhatta.
Utána jártunk, latolgattuk az esélyeket.
Orbán Viktor a koronavírus-járvány első hulláma után elhatározta, hogy többé nem hoz súlyos korlátozó intézkedéseket.
A tavasszal, némi meglepetésre, az egész közép-európai térség alacsony eset- és áldozatszámmal megúszta a Nyugaton egészségügyi összeomlást hozó pandémiát.
Ez azonban csalóka volt, a második hullám ugyanis úgy berúgta az ajtót mint még soha.
És ennek nem csak egészségügyi, hanem politikai következményei is lehetnek sokak szerint.
Egészen pontosan arról van szó, hogy Orbán jelenleg minden jóslat és látszat ellenére még akár bele is bukhat a járványkezelésbe.
Sok szakember szerint ugyanez játszhatott közre Trump bukásában is.
Trump járványkezelése ugyanis kvázi katasztrofális volt. Össze-vissza beszélt, elbagatellizálta a vírust, és minden áron működtetni akarta a gazdaságot.
Hozzátesszük, ebben van ráció, a gond az, hogy hazánknak sem fog ez menni, ahogyan az USA-nak sem.
Kis és törékeny lábakon állunk, és hiába nem engedhetünk egy márciusihoz hasonló lezárásnak, a hihetetlenül magas halálozási számok most mégis elkezdték “satufékre” kényszeríteni Orbánt.
Főleg azért, mert sokak szerint tanulni akar Trump hibáiból.
Ha ugyanis magasak lesznek a számok, összeomlik az egészségügy, akkor a miniszterelnökön és a kormányon lesz elverve a por az ellenzék és az emberek által.
A legijesztőbb a jelenlegi helyzetben éppen az, hogy Orbán a hosszú tagadástól milyen rövid idő alatt jutott el a november 9-én bejelentett szigorig.
Vajon milyen kórházi adatok, illetve járványügyi előrejelzések késztethették döntésre, ha korábban kategorikusan kizárt minden korlátozást?
Nem tudni mi várható, de a miniszterelnöknek tényleg ügyesen kell lavíroznia, ha túl akarja élni ő és a kormánya a járvány utáni kérdőre vonást a magyaroktól.
A tönkrement vállalkozóktól, kizsigerelt szektorok munkavállalóitól, mint a turizmus, éttermek, bárok tulajdonosai, vagy az agyonhajszolt egészségügyi dolgozók.
Minden igyekezet ellenére ugyanis az emberek egyszer valakit istenítenek, aztán ugyanaz a tömeg végül a “vezér” ellen támadhat, ha majd milliók sora fordul rosszra.