Az általuk kifejlesztett eljárás forradalmasíthatja a teljes rákkezelést, ráadásul emberek millióinak életét mentheti meg.
A magyar tudósok a Journal of the American Chemical Society vezető kémiai folyóirat lapjain számolnak be eredményeikről.
Azzal, hogy az eljárásuk során csupán a rákos területek közelében szabadítják fel a gyógyszereket, jelentősen csökkenthetőek a kezelések mellékhatásai is.
Az egyik, eddig már ismert módszer alapja az, hogy úgynevezett irányító egységekhez kapcsolják a toxikus vegyületeket, amelyek felismerik a rákos sejteket.
Bár az eljárásban a toxikus vegyület és az irányító egység összekapcsolásakor a toxikus vegyület ideiglenesen elveszti a biológiai hatását – hogy megvédje az egészséges sejteket – a tumor környezetéhez érve újra visszanyeri azt, amikor leválik az irányító vegyületről.
A Természettudományi Kutatóközpont (TTK) munkatársai csavartak egyet a megoldáson, és azt találták ki, hogy az irányító egységet valamivel előbb juttatják el a rákos sejtekhez, mint magát a toxikus szert.
Ehhez pedig olyan vegyületet fejlesztettek ki, amely egyrészt képes a gyógyszerek hatását blokkolni, másrészt szelektíven kapcsolódik az irányító egységhez. Eközben viszont extra tulajdonságra is szert tesz: fényérzékennyé válik
-írja az Index.
Lényegében a hatóanyag kémiai kapcsolása és fénnyel történő aktiválása forradalmi lehet, ez ugyanis kettős biztosíték arra, hogy csakis a rákos sejteket pusztítja el, azokon fejti ki hatását.
Az ötlet mökodik.
A Bojtár Márton, Németh Krisztina, Domahidy Farkas, Knorr Gergely, Verkman András, Kállay Mihály és Kele Péter részvételével folyó kutatás publikációja ezt az új fotókémiai elvet és működőképességét egy olyan vegyülettel mutatja be rákos sejteken, amely fluoreszcenssé alakul, amikor szabaddá válik.
Így a folyamat fluoreszcens mikroszkópon keresztül is látható.
Az eljárás és a kutatás azért is nagy jelentőségű, mert minden létező statisztika szerint sok esetben a rákbetegek magába a kemoterápiás kezelésbe halnak bele.
Ez ugyanis rendkívüli mellékhatásokkal jár, mint már írtuk.
Gyakran ugyanis egy szőnyegbombázás a szervezetünk számára is.
A magyar tudósok áttörése ezért is fontos: a mellékhatások csökkentésével ezzel milliók életét lehetne megmenteni szerte a világon.