Sokaknak ismét nagy segítség lesz, de érdemes átgondolni, hogy mindenképp élünk-e vele.
A kormány ugyanis tárgyal az év végén lejáró hitelmoratórium meghosszabbításáról, hamarosan pedig döntés születhet a kérdésről.
Erre azért lehet szükség, mert a koronavírus-járvány második hulláma a tavaszinál is súlyosabb lehet, és emiatt a gazdaság talpra állása is a korábban vártnál jóval későbbre tolódhat.
Folyamatosan egyeztet a törlesztési moratórium meghosszabbításáról a kormány
– árulta el Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múltkori kormányinfón.
Kerestük a jegybankot, hogy szükségesnek látják-e a moratórium meghosszabbítását, illetve, hogy milyen feltételekkel támogatnánk mindezt, de eddig nem reagáltak, a Bankszövetség pedig a folyamatban levő egyeztetésekre hivatkozva hárította el az érdeklődésünket.
A Blikk olvasóinak többsége örülne a hosszabbításnak, 51 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy igénybe venné, 49 százalékuk viszont nem élne a lehetőséggel.
Más felmérések is azt bizonyítják, hogy szép számmal érdeklődnek az adósok a moratórium kiterjesztése iránt.
A Pulzus közvélemény-kutatása szerint, aki eddig is igénybe vette a moratóriumot, az jövőre sem lépne ki belőle, sőt a jelenleg is törlesztő hitelesek nyolc százaléka fontolóra venné, hogy felfüggesztené a hitel visszafizetését.
Az emberek FELE azt gondolja, hogy nem venné igénybe, nem véletlenül.
A moratórium időszakának további egy évvel történő meghosszabbítása azoknak az ügyfeleknek jelenthet megoldást, akik élethelyzete, havi fix bevételei év végéig sem rendeződnek, így a fennálló hiteltartozás törlesztése továbbra is jelentős problémát okozna
– mondta a Blikknek Németh Simkó Judit, a money.hu kommunikációs vezetője.
Szerint akár plusz héthavi törlesztőrészletet kell majd utólag kifizetni a tőketartozás kamatozása miatt.
A tartozás tőkerészlete ugyanis a moratórium idején is kamatozik, vagyis folyamatosan nő a visszafizetendő.
Mivel a szabályozás szerint a törlesztőrészlet nem emelkedhet a moratórium miatt, a futamidő fog nőni.
Az MNB adatai szerint a lakossági ügyfelek kétharmada és a vállalati ügyfelek négyötöde, összesen 2,7 millió ügyfél vette igénybe a hitelmoratóriumot, amely március 19-én lépett életbe.
Ezzel havonta 400 milliárd forintot törlesztőrészletet spórolnak meg a hitelesek, amelyet majd később kell visszafizetniük.