Egy javaslat szerint kutyákat kellene bevetni világszerte, mivel gyorsabban és pontosabbak mint a legtöbb teszt, ráadásul olcsó.
Nyolc kutyát képeztek ki a hannoveri egyetemen, hogy kiszimatolják a koronavírus-fertőzötteket
-számol be róla az IFLScience.
Az egyhetes tréning után az ebek 96 százalékos pontossággal képesek voltak megkülönböztetni a fertőzötteket és a negatív eredményt produkálókat.
A SARS-CoV-2 vírust emberi nyálból és egyéb váladékokból kiszagoló kutyák 1177 esetben jeleztek helyesen fertőzöttséget, 792 esetben pedig azt, hogy az illető egészséges.
Csupán 63 szimatolás után döntöttek rosszul.
A kutatás egyelőre kísérleti stádiumban van, de az eredmények biztatóak. Ezek alapján könnyen elképzelhető, hogy a Covid-19 azonosítására kiképzett kutyákra nagyobb szerep hárulhat a jövőben a fertőzöttek kiszűrésében.
A betegségeket kiszimatoló kutyák kiképzése nem új ötlet. Korábban használtak már ebeket a Parkinson-kór, a malária, számos légúti fertőző betegség, sőt a rák egyes fajtáinak kimutatására is.
A kutyák orra közismerten nagyon érzékeny. Képesek az illatok alapján kiszűrni azokat a vegyületeket, melyek fertőzés esetén a véráramba kerülve megváltoztatják a szervezet anyagcseréjét, így jellegzetes illatanyaguknak köszönhetően felismerhetők lesznek kilégzésnél vagy például a vizeletben.
A kutyák orrában az emberi 5 millióval szemben 200-300 millió receptor dolgozik az egyes illatok elkülönítésén, ezért is tudják könnyen megkülönböztetni a betegek embereket az egészségesektől.
Egyelőre még kérdéses, hogyan lehet a koronavírust kiszimatoló kutyákat használni a hétköznapokban. Kutatók szerint elsősorban azoknak az országoknak lehet ez hatékony módszer, ahol a különféle tesztek beszerzése nehézséget okoz.