Megindult a visszaszámlálás!
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a Föld felé tart több olyan nagyobb méretű objektum, mely alapos felfordulást hozhat.
Mindemellett igen látványos égi jelenségként fognak végigsöpörni az éjszakai égbolton, de előfordulhat, hogy még nappali órákban is láthatóak lesznek.
Három nagyobb méretű üstökös tart ugyanis a Föld felé, és januárban el is érnek minket.
Emellett két meteorraj is keresztezi a Föld pályáját, pontosabban elhalad mellettünk.
Egyik esemény sem jelent szerencsére veszélyt ránk, ennek ellenére felhívták a figyelmet a tudósok arra, hogy igen látványos lesz.
2022 első meteorraja a Quadrantids meteorraj lesz, amely január 3-án tetőzik, amikor óránként akár 80 hullócsillagot is látni lehet majd. A meteorok észleléséhez az éjszakai égbolt teljes északi felét kell nézni.
A Föld január 4-én kerül a legközelebbi távolságra a Naptól – ezt hívják “perihéliumnak”.
Mindössze 0,98 csillagászati egység távolságra leszünk a Naptól.
Január 5-én a Hold és a Jupiter találkozása lesz, ahol mindössze 4°27′ távolságra helyezkednek el egymástól az éjszakai égbolton. A növekvő félhold és a fényes Jupiter a Vízöntő csillagképben található majd a délnyugati égbolton.
A C/2019 L3 üstökös (ATLAS) január 10-én kerül legközelebb a Naphoz. Valójában egy távcsővel egész januárban szemtanúi lehetünk az üstökösnek. Magasan a déli égbolton helyezkedik el, de meglehetősen halvány, 9,7 magnitúdójú lesz.
A Merkúr esti tetőpontján január 11-én, a délnyugati horizont felett 13°-on lesz. Ha gondot okoz a kis bolygó észlelése, a sokkal nagyobb Szaturnusz elég közel lesz a Merkúrhoz, csak néhány fokra lesznek egymástól.
Tehát csak keressük meg a Szaturnuszt, és lehet, hogy a közelben észrevesszük a Merkúrt.
Január 13-án a 7 Iris aszteroida oppozícióba kerül (ez azt jelenti, hogy a Nap az egyik oldalunkon, míg az aszteroida pontosan az ellenkező oldalon lesz). Egy teleszkóppal a 7 Iris aszteroidát az Ikrek csillagképben lehet majd látni.
A 104P/Kowal üstökös január 18-án lesz a legfényesebb. Bár csak 0,65 csillagászati egység távolságra lesz bolygónktól, akkor is szükségünk lesz egy távcsőre, hogy megtekinthessük a Cet csillagképben.
A Gamma Ursae Minorid meteorraj tetőzése január 19-én éjjel következik be, amikor óránként három hullócsillagot lehet látni a Kis Medve csillagképben a fényes Sarkcsillag közelében.
A Hold nagyon fényes lesz, mivel néhány nappal korábban lesz telihold, ezért nehéz lehet a meteorok észlelése.
Január utolsó eseménye az égbolton 20-án lesz, amikor a 19P/Borrelly üstökös lesz a legfényesebb. Körülbelül 1,23 csillagászati egységnyi távolságra lesz tőlünk, és a naplemente utáni órában lesz a legkönnyebben észrevehető, amihez szükségünk lehet egy távcsőre.
A Cet csillagképben találhatjuk meg.