Rejtélyes rádiójelek egyre csak ismétlődnek az űrben, a tudósok egyre nagyobb számban vannak azon az állásponton, hogy akár földönkívüli adások is lehetnek.
A kanadai CHIME rádióteleszkóp 2019 és 2021 között rögzített adatait átvizsgálva arra jutottak a tudósok, hogy sokkal több lehet az ismétlődő gyors rádiókitörés a világűrben, mint azt eddig gondolták.
A gyors rádiókitörések (fast radio burst, FRB) napjaink talán legizgalmasabb kozmikus jelenségei.
Ezek a pillanatnyi események olyan kitörésekből állnak, amelyek több energiát bocsátanak ki a másodperc ezred része alatt, mint a Nap három nap alatt.
Bár a legtöbb ilyen esemény valóban csak néhány ezredmásodpercig tart, vannak olyan FRB-k, amik ismétlődnek.
A csillagászok nem pontosan értik, hogy mi okozza ezeket, de az elmúlt években egyre több kutatás során keresték a választ.
Egyesek szerint vagy egy eddig ismeretlen csillagászati folyamat vagy égitest, vagy pulzárok okozzák ezeket a jeleket.
A jelek azonban túlságosan szabályosak, ezért több ízben vetődött már fel az, hogy mesterségesen generált jelek lehetnek.
Meredekebb elméletek szerint földönkívüli anyahajók vagy űrhajók hajtóműveinek jelei, vagy kommunikációs jelek.
Megint más tudósok úgy vélik, hogy lehetséges földönkívüli üzenetek, melyeket ismeretlen civilizációk küldhettek szét a kozmoszba, hátha valaki válaszol rájuk.
Az is felmerült már lehetséges természetes magyarázatként, hogy vagy egy nagyon gyorsan forgó, igen erős mágneses mezővel rendelkező neutroncsillag küldheti a jeleket, vagy két egybeolvadó neutroncsillag.
Azonban egyik sem magyarázza meg az összes ehhez hasonló jelet és ez ahz ami “aggasztó” a tudósok szemében.
Az sem lehetetlen, hogy több olyan ismétlődő jel van, ami a mostaninál is alacsonyabb frekvencián mozog, csak ezeket nem még nem észleltük.
Arun Naidu, a McGill Egyetem tudósa szerint már az is figyelemre méltó, hogy az ismeretlen forrás milyen széles skálán bocsátja ki a jeleket, az új adatok feldolgozása jelenleg is folyamatban van.