Összehangolt kampány indult a készpénz törvénytelenné tételéért…
Ma már ott tartunk, hogy a magyar bankszövetség is kiadott egy 9 pontos javaslatot arra, hogyan lehetne csökkenteni a nagyon elhízott készpénzállományt az országban.
És vilgászerte ehhez hasonló kezdmeényezések indulnak.
Valamint a médiában elkezdték a készpénzt is démonizálni, mintha egyfajta törvénytelen, de legalábbis nem tiszta fizetési mód lenne.
A társadalmat pedig különféle filmeket keresztül érzékenyítik, szoktatják erre. Hány tipikus filmes klisé szól a készpénz mocskosságáról, mellyel bűnbandáknak, bérgyilkosoknak fizetnek?
És miért van az, hogy az elektronikus fizetést minden mozifilmben pozitívan tüntetik fel…?
Hagyunk időt végig gondolni…
John Cryan januárban a világ vezető bankárai előtt Davosban tartott előadásán azt állította, hogy a pénzügyi technológiák olyan gyorsan fejlődnek, hogy „egy évtized múlva valószínűleg már nem látunk többé készpénzt”.
A Deutsche Bank társelnöke szerint a „készpénz rettenetesen rossz hatékonyságú, ezért szükség van arra, hogy »dematerializálják«”.
Ebben szerinte a kormányok is érdekeltek, mert a „tranzakciók nyomon követhetőek lesznek”, és ezzel útját lehet állni az illegális tranzakcióknak és a pénzmosásnak.
Szintén az alvilág, a terrorizmus, a korrupció, adóelkerülés és a bűncselekmények visszaszorításával érvelt Larry Summers volt amerikai pénzügyminiszter,.
Akkor még csak a 100 dolláros bankjegyek felszámolását akarták, mára viszont egyre inkább szúrja a szemüket az emberek kezében a készpénz.
Ráadásul remek ürügy a 2020 elején kirobbant koronavírus járvány, aminek kapcsán bele tudták sulykolni a társadalomba, hogy a készpénz mindenféle nyavalyát tud terjeszteni, hordozni.
A bankjegycímletek korlátozása azonban nyilvánvalóan csak köztes cél a teljesen készpénzmentes társadalom felé vezető úton.
Ebben a kisebb országok, elsősorban Észak-Európában, már sokkal előrébb tartanak, mint a készpénzhez tradicionálisan ragaszkodó Németország vagy az Egyesült Államok (ez utóbbi országokban az összes kereskedelmi tranzakció 80-85 százaléka ma is készpénzben zajlik – darabszám szerint, nem értékben).
Ne legyenek kétségeink.
Idővel el fogják érni, hogy a készpénz használatot kvázi “betiltsák”.