Ha tényleg az vár ránk, amit a magyar szakember jósol, akkor alapjaiban fog megváltozni minden amit ismerünk, és a hétköznapjaink, a kilátásaink, a jövőnk is.
A koronavírus Magyarországra történő berobbanása óta rengeteg hiteles és álinformáció kering a témával kapcsolatban, ezek között segítette a laikus érdeklődőket eligazodni Kemenesi Gábor a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont munkatársa, virológusa.
Általa frissen terítékre került, hogy mit tudunk és mit még ma sem, mi a helyzet a tesztekkel, az újrafertőződéssel, a maszkhasználattal.
A járvány kezdete, január óta nagyon sok tudás, tapasztalat gyűlt össze a koronavírussal kapcsolatban, komoly kezelési protokollok készültek, de még mindig nincs válasz nagyon sok kérdésre – derült ki a beszélgetésből.
Fertőződés esetén egyre bővül a fokozott kockázatot jelentő alapbetegségek köre, ezek a keringési panaszok, a túlsúly, elhízás, a cukorbetegség, az immunszupressziv állapot, és elsőként az életkor.
A kor leginkább azért jelent rizikót, mert idővel eleve nő a krónikus panaszok száma és kiterjedtsége és a fertőzés szempontjából fontos szerepet játszó ACE2 receptorok eloszlása és mennyisége, valamint az immunrendszer aktivitása, dominanciája.
Úgy sejtik, hogy az ACE2 receptorok játszhatnak szerepet abban is, hogy az elhízás ennyire veszélyes alapállapot, a zsírszövet ugyanis nagyon sok ilyen receptort tartalmaz.
Arra a kérdésre, hogy tulajdonképpen miért veszélyes a koronavírus, miért kell ennyire komolyan venni, Kemenesi az ismeretlenségből fakadó nagy kockázatot emelte ki.
Sok mindent, például a hosszú távú maradványtüneteket, károsodásokat sem, miként azt sem, hogy ez kiket fenyeget.
A veszélyességét jelzi az is, hogy egy nagyon súlyos influenzajárványhoz képest tízszeres a kórházba kerülők száma, ha pedig a kórházak megtelnek, az további problémákhoz vezet.
A gyógyulást Kemenesi szerint csak azzal segíthetjük, ha hallgatunk az orvosra.
Nagyon kell tudni, hogy mihez nyúl az ember, ez nem az a betegség, amit otthon elintézek két tablettával – fogalmazott.
Szerinte már az is óriási eredmény, ha a vakcinának köszönhetően enyhén vészeljük át a fertőzést. Biztatóak a hírek, várhatóak a tudományos publikációk, ugyanakkor a szkepticizmus is nő a világban.
A terhességgel kapcsolatos kockázatokról elmondta, az európai járványügyi központ és a WHO szerint is kockázati csoportba tartoznak a terhesek. Az első két trimeszterben a tünetek rosszabbul érinthetik az anyát, mint a harmadikban.
A babába és az anyatejbe azonban nem megy át a vírus az eddigi tudásunk szerint.
A jövő egészen más lesz, mint amit megszoktunk.
Ebben egyébként valamennyi más szakember is egyetért: vagyis az emberek nem fognak visszatérni a régi élethez, mert ez a régi élet bizonyos értelemben végleg megszűnik.
Kemenesi kifejtette, Anthony Fauci amerikai járványszakértővel ért egyet, abban, hogy 2021 az átmenet éve lehet.
Jönnek majd a vakcinák, itt-ott szépen lassan elérhetővé válnak, lazítani lehet a járványügyi előírásokat és lassan kilábalhatunk a válság egészségügyi részéből.
Talán 2022-ben elkezdhetünk visszatipegni , de az éltünk már sohasem lesz ugyanolyan teljesen, mint azelőtt.