2019 nyarán már tudhattak arról az elit szupergazdag körök, hogyan fog(ják) összeomlasztani a világot?
- augusztus 15.: A BlackRock, a mintegy 7 ezer milliárd dollár részvényben és kötvényben elfekvő vagyon kezelésével a világ leghatalmasabb befektetési alapja, munkaanyagot bocsát ki “a küszöbön álló válság kezelése” címmel.
A dokumentum egyértelmű jelzést ad arra, hogy rendkívüli intézkedésekre lesz szükség a monetáris politikai és költségvetési eszköztár kimerülése miatt. A dokumentum felveti a közvetlen jegybanki hitelezés lehetőségét, javasolja annak kidolgozását hogyan lehet jegybanki pénzt közvetlenül a gazdasági szereplőkhöz juttatni az 1920-as évek Németországában, legutóbb pedig Argentínában és Zimbabwében is bekövetkezetthez hasonló hiperinfláció elkerülésével.
- augusztus 22-24.: A G7 jegybankjainak a vezetői a wyomingi Jackson Hole-ben gyűlnek össze a BlackRock javaslatára, hogy megvitassák, hogyan lehetne megelőzni a küszöbön álló összeomlást.
James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke kijelenti:
“akár el is felejthetjük, hogy jövőre még a megszokott mederben mennek majd a dolgok”.
- szeptember 15-16.:
az összeomlás bevezető lépésére hivatalosan is sor került azzal, hogy hirtelen 10,5 százalékra szöktek fel 2 százalékról a repo kamatok. A repo a “visszavásárlási ügylet” rövidítése, egyfajta rövid lejáratú hitelszerződést jelöl, amelyben pénzintézetek hitelt nyújtanak fedezet, rendszerint kincstárjegyek ellenében.
A hitelszerződésben a hitelfelvevő elkötelezi magát a fedezetként adott értékpapírok visszavásárlása mellett magasabb áron. A szerződés futamideje rendszerint egy-két nap.
A konstrukciót jellemzően értékpapír piaci spekulánsok veszik igénybe források előteremtésére elsősorban a származékos befektetési eszközök piacán.
Amennyiben a repo piacon elakad a likviditás, annak katasztrofális dominó hatása lehet a teljes pénzügyi szektorban.
Mindezek igen elgondolkodtatóak, főleg annak fényében, ami lezajlott az utóbbi 2 évben a világban…