Az ukrán elnök megdöbbentő kijelentéseket tett.
Szerinte minden országnak látnia kellene a világon, hogyha nem állítják meg Putyint, akkor hamarosan az egész Földet akarja.
Zelenszkij érthető módon (hiszen csak a saját népét bombázzák, ölik nap mint nap) egyre kevésbé akar engedni bármilyen módon az oroszoknak.
Szerinte ha átengednék a keleti területeiket, akkor azzal Putyinnak azt üzennék, hogy bármit megtehet, és legközelebb a többi, szomszédos ország és Ukrajna nyugat része is sorra kerülne.
Veszélyben lennének a lengyelek, a magyarok, és teljes Nyugat-Európa.
Zelenszkij szerint az Oroszországgal kötött fegyverszünet a területek visszaadása nélkül csak elhúzza a konfliktust.
Az elnök hozzátette, hogy az Ukrajna és Oroszország közötti tűzszünet a területek visszaadása nélkül csak pihenőidőt ad Oroszországnak, és lehetőséget arra, hogy az oroszok aztán újult erővel folytathassák a konfliktust.
„A konfliktus befagyasztása az Orosz Föderációval olyan szünetet jelent, amely pihenőidőt ad az Orosz Föderációnak. Ezt a szünetet nem fogják arra használni, hogy megváltoztassák a geopolitikájukat, vagy hogy lemondjanak a volt szovjet köztársaságokra vonatkozó követeléseikről”
– idézte őt a TASZSZ.
Éppen ezért noha nem mondja nyíltan ki, de érezhető Zelenszkij mondanivalója.
Folytatni kell a harcot minden áron, még akkor is, ha ezzel az egész világ destabilizálódását idézik elő, vagy kirobban a harmadik világháború.
Ez az egész ráadásul főleg annak fényében nagyon érdekes, hogy korábban már többek között Henry Kissinger is figyelmeztette és tanácsolta neki, hogy Ukrajna legyen kicsit engedékenyebb, különben nem lesz jó, vége.
“Remélem az ukránok a hősiességükhöz fogható bölcsességről tesznek majd tanúbizonyságot”
-monta Kissinger.
Kissinger hangsúlyozta, hogy a nyugati országoknak tudatában kell lenniük, hogy Oroszország mennyire fontos Európának, s nem szabad, hogy “a pillanat hevében elragadtassák magukat”.
A volt külügyminiszter emellett arra bátorította a Nyugatot, hogy bírja rá Ukrajnát tárgyalásokra a status quo ante, vagyis a háborút megelőző állapot helyreállítása alapján.
“A tárgyalásoknak az elkövetkező két hónapban kell megindulniuk, mielőtt olyan zűrzavar és feszültség keletkezne, amellyel már nehéz lenne megbirkózni. Ideális esetben a választóvonalnak a status quo ante helyzethez való visszatérésnek kell lennie”
– mondta a 98 éves politikus Davosban.