Az orrunk előtt íródhat újra a történelem legsötétebb korszaka?
Először hétfőn éjszaka az észak-iraki kurd régió székhelyén, Erbílben lévő izraeli „kémközpontokat″ lőtte rakétákkal, amelyek az amerikai konzulátus közelében csapódtak be.
Majd utána az Iszlám Állam állásairól beszélt, amikor Szíriában Aleppó városa közelében támadott célpontokat. Mindezt nem egészen egy napon belül.
Ami viszont a legmeglepőbb volt, hogy néhány órával később érkezett a hír, Irán drón- és rakétacsapásokat mért a szomszédos Pakisztánban a Dzsais al-Adl (Az igazság hadserege) dzsihadista szervezet két fontos bázisára
– jelentette a keményvonalas állami Tasnim iráni hírügynökség a Telegramon.
Pakisztán szuverenitásának megsértése teljességgel elfogadhatatlan, és súlyos következményekhez vezethet
– írták a közleményben, majd hozzátették, a dolog azért sem érthető, mert létezik és működik több kommunikációs vonal, kapcsolat az iráni és a pakisztáni vezetés között.
Mindenesetre visszarendelték Pakisztán iráni nagykövetét, míg az éppen Teheránban tartózkodó iráni nagykövet egyelőre nem tér vissza állomáshelyére, Pakisztánba.
Csütörtök hajnalban aztán a pakisztáni légierő iráni területen működő ellenséges lázadócsoport bázisát támadta.
A pakisztáni külügyminisztérium közleménye szerint akciójuk „rendkívül összehangolt és célzott, precíziós katonai csapások sorozata volt”.
A közleményben hangsúlyozták, hogy a támadást egy tervezett nagyszabású terrorista akcióról szerzett értesülést követően hajtották végre „Pakisztán biztonságának megvédése érdekében”.
Lehet, hogy komolyan is egymásnak feszül Pakisztán és Irán?
A Tabadlab nevű pakisztáni politikai elemzőműhely egyik kutatója, Mosarraf Zaidi azt nyilatkozta az al-Dzsazírának, hogy a legrosszabbkor érkeztek az iráni rakéták, éppen akkor, amikor pengeélen táncol annak lehetősége, hogy Izrael gázai hadművelete nyomán kiszélesedik a konfliktus a régióban.
Pakisztán egyelőre a helyén kezelte a támadásra adható választ.
A nagyobb veszélyt az jelentheti, ha Pakisztán komolyan veszi, és tényleg beleáll a konfliktusba, amelynek Iszlámábád nem az első számú résztvevője
– tette hozzá az elemző.
Ezzel pedig tényéeg kedzetét veheti egy olyan globális konfliktus láncolat, mely az egész világra nézve beláthatatéan következményekkel járhat
-állítja számos elemző.
Végső soron itt vagyunk az új világháborúk korszakában.
A háborúk olyannyira megszaporodtak a bolygónkon, hogy nem lehet, hogy ne olvadjanak össze ezek a konfliktusok idővel, és okozzanak nemzetközi szinten súlyos érdek-ellentéteket.
Ti hogy látjátok?