A koronavírus tulajdonképpen „egy kínai laboratóriumban amerikai pénzből kifőzött kis víruska”?
Túl sok a kérdés és a “véletlen” egybeesés…!
A legvadabb összeesküvés-elméletek és a legvalószínűbb lehetőség (vagyis a vírus természetes eredete) között helyezkedik el valahol félúton a „lab leak theory”, vagyis az elképzelés, miszerint a SARS-CoV-2 tulajdonképpen a vuhani víruslaborból szökött kórokozó.
Ezt semmiképpen nem lehet egyszerű konteónak nevezni, hiszen van rá némi esély, hogy így történt (az Egészségügyi Világszervezet is komolyan vizsgálta/vizsgálja az eshetőséget), annak ellenére, hogy még mindig nem ez a legvalószínűbb forrása az új típusú koronavírusnak.
Nem titok, hogy az Egyesült Államok nem kevés pénzt adott a Vuhani Virológiai Intézet fordított genetikai vizsgálataira – erről mi is írtunk bővebben.
Az EcoHealth Alliance nevű szervezet koronavírus-kutatásokat támogatott állami pénzből mintegy 3,1 millió dollárral.
Ebből 599 ezer dollár ment el arra, hogy a kutatók izoláljanak és módosítsanak olyan koronavírusokat, amelyek emberekre is veszélyesek lehetnek.
Az EcoHealth Alliance 2014 és 2019 között kapott támogatást az USA kormányától, 2019-ben pedig megújították a pályázatot, de Donald Trump felfüggesztette a pénz folyósítását.
A gain-of-function kísérletek területén volt egy kutatás, ami nagy vihart kavart: holland kutatók görényekben, emlősökben jól terjedő (potenciálisan pandémiás) vírussá szerkesztették az H5N1 madárinfluenzát.
Már ebből is kirobbanhatott volna valami nagy világjárvány, talán csak a szerenscén múlt, hogy nem így lett.
A tudományos világ kettészakadt, az egyik csapat azt mondta, hogy ezek a kutatók őrültek, ilyet nem szabad csinálni, a másik pedig azt, hogy igenis muszáj, mert tudnunk kell, hogyan készüljünk fel az ilyen eshetőségre is.
Ekkoriban állították le az amerikaiak a gain-of-function kísérletek támogatását.
A dolog egy kétélű kard:
A holland kutatás után születtek meg azok a szigorú szabályozások, amelyek ma a funkciógyarapító kísérletekre kötelezőek.
Ilyen kísérletek miatt születhetett meg hónapok alatt koronavírus-vakcina.
Kemenesi Gábor is megjegyzi: az, hogy a kínaiak a laboratóriumban ezen kívül mit kutattak, nem feltétlenül nyilvános, éppen ezért egyelőre nem is biztos, hogy a laborelméletet ki lehet zárni, de az amerikaiak által támogatott munka tudományos kutatás volt tiszta tudományos eredményekkel.
„Csak ezt a mai politikai klímában nagyon nehéz befogadni, ezért következtetnek többen arra, hogy a kínaiak szabadították ránk a vírust”