Ha ez így halad, nemhogy még májusban sem lesz nyitás, de idénre mindenkire lehúzhatja a rolót.
Március 5-re 10,9 százalékra nőtt a magyarországi átoltottság, a járvány megállításához 60-70 százalékra lenne szükség.
Noha az oltási hajlandóság az összes kutatás szerint folyamatosan javul, a lakosság 58 százaléka továbbra sem jelezte az oltás iránti igényét az erre a célra létrehozott honlapon.
Borzalmas számok és arányok
A visszafogott regisztrálási hajlandóság okairól nem készült kutatás, vélhetően ezek hátterében részben a kezdeti, adatkezelési aggodalmak, részben az oltakozással szembeni ellenérzések, az európai gyógyszerhatóság által nem engedélyezett vakcinákkal szembeni bizalmatlanság, illetve az egzisztenciális bizonytalanság miatt beálló kiábrándultság állhat, amiket az oltási hajlandóságot vizsgáló kutatások boncolgatják.
Januárhoz képest némiképp módosult az egyelőre kivárók aránya. Míg két hónapja a válaszolók 22 százaléka mondta hogy egy bizonyos időn belüli tervezi a regisztrációt – 13 százalék 1-3 héten belül, 9 százalék 1-3 hónapon belül – március elejére ez a kör 17 százalékra apadt, 1-3 héten belül a válaszolók 7 százaléka, 13 hónapon belül 10 százaléka tervezte a regisztrálást.
Vagyis összességében 58 százalék valamilyen ok miatt kivár a regisztrációval.
Ez azonban még mindig nagyon kevés.
Így nem fogjuk legyőzni a járványt
A legtöbb kutató egyetért abban, hogy a járványt a nyájimmunitással lehetne legyőzni.
Ez azonban nem érhető el ilyne számok mellett, vagy cska nagyon soká.
Márpedig itt egyfajta versenyfutás is zajlik az idővel. Azt kevesen tudják, hogy 1 millió főre vetített halálozásban Magyarország jelenleg a KILENCEDIK helyen áll világszerte, ami nagyon magas.
Ráadásul mindeközben megvan az esélye annak, hogy újabb mutációk alakulhatnak ki, amik ha szerencsétlenek vagyunk, semmissé tehetik az oltások egy részét is.
Ha az átoltottsági mutatók nem javulnak jelentősen, akkor itt nemhogy májusban sem, de idén egyáltalán nem lesz nyitás – véli sok szakértő.