Autósok tízmilliói kaptak súlyos ultimátumot… Ez rengeteg családoz hozhat majd nagyon nehéz helyzetbe.
A Brüsszel által fontolóra vett kibocsátáscsökkentő szabályozás egy jelentés szerint hamarosan a belső égésű motorok végét jelentheti. A radikális javaslat az unió nagy autógyártóinak kritikájával szembesült.
A dízellel és benzinnel hajtott új autók gyártását az unió megakadályozhatja annak érdekében, hogy elérje a 2035 után eladott járművek nulla kibocsátásának célkitűzését, állítja a Politiconak nyitlakozó több uniós tisztviselő.
A forradalmi szabályozás bekerülhet az Európai Unió “Green Deal” nevű zöld megállapodásába, amely 2050-re éghajlat-semlegessé kívánja tenni Európát.
Az Európai Bizottság potenciálisan növelheti a 2030-ra vonatkozó rövid távú célját, és 60%-kal csökkentheti az autók kibocsátását, ami sokkal ambiciózusabb cél, mint a jelenlegi tervben felvázolt 37,5%-os csökkentés.
A célt 2035-re 100%-ra lehet emelni – lényegében a következő 14 évben betiltanák a belső égésű motorral rendelkező új gyártású gépjárműveket -, magyarázták a tisztviselők.
Az egyeklőre nem világos, hogy a javaslat bekerül-e a 2030-as terv végleges változatába, amelyet július 14-én kell közzétenni. Az ütemterv a zöld megállapodás többi részével együtt ezután az Európai Parlament elé kerül jóváhagyásra.
A kezdeményezés máris erős negatív választ váltott ki a blokk autógyártói részéről. Hildegard Müller, aki a németországi VDA autólobbit vezeti elmondta, hogy a szabályozás nemcsak a “belső égésű motor, hanem a plug-in hibridek végét is jelentené”.
Az iparág másik vezető szereplője azzal érvelt, hogy a szabályozás korlátozni fogja a fogyasztói lehetőségeket.
Míg a belső égésű motor továbbra is uralja az utakat, egyes autógyártók, például a Volvo és a Volkswagen már jelezték, hogy az évtized végére át akarnak állni elektromos autókra.
Az EU nem az egyedüli, amely a szén-dioxid kibocsátó járművek esetleges betiltását fontolgatja. A múlt heti Cornwall-i G7 csúcstalálkozón az Egyesült Királyság küldöttsége felszólította a többi tagállamot, hogy a következő évtizedben fokozatosan állítsák le a benzin- és dízelautók gyártását.
A csúcstalálkozó zárásaként nyilvánosságra hozott nyilatkozatában a csoport kijelentette, hogy elkötelezte magát a “dízel- és benzinautóktól” való átmenet felgyorsítása mellett.
Azt azonban meg kell vizsgálni, hogy az ilyen tervek valóban megvalósíthatók-e.
A múlt hónapban az európai autóipar lobbijai azzal vádolták Brüsszelt, hogy megpróbálta végrehajtani azokat a szabályozásokat, amelyek állításuk szerint már 2025-től betiltják a belső égésű motorokat. (
“Ha valakinek új autóra van szüksége 2036-ban, akkor nem lesz más választása,”
– mondta a Politiconak Sigrid de Vries, aki az EU alkatrészipari lobbiját, a CLEPA-t vezeti. “Az autónak elektromos motorja lesz, függetlenül attól, hogy megfelel-e a szükségletnek vagy sem, megfizethető-e vagy sem, vagy van-e zöld energia és infrastruktúra annak feltöltésére.”
Forrás: ÚjVilágtudat