Visszatérhet egy rettegett “rém” az 1970-es évekből? Ez mindent “bedönthet” majd…?!
Nevezetesen arról van szó, hogy a több évtizeddel ezelőtti inflációs spirál fenyegeti Európát és az egész világot gyakorlatilag.
Míg egyes közgazdászok optimistábbak, mások kevésbé, és azt mondják, hogy titokban nagy baj “készülődhet” Európában és a világ más részein is.
Mindenhol erős pénzromlást lehet tapasztalni ugyanis.
A nagy kérdés, amire minden szakértő keresi a választ, hogy a pénzromlás tovagyűrűzik-e más gazdasági ágazatokba vagy sem?
Egyelőre azok vannak többségben, akik szerint nem. Staven Englander, a Standard Chartered Bank elemzője a használt autók, az autóbérlés, a hotelszobák és a repülőjegyek költségét, valamint az üzemanyagok és az élelmiszerek hagyományosan változékony árát figyelmen kívül hagyó maginfláció csupán 0,22 százalék volt.
Megan Greene közgazdász professzor nem tud elképzelni tartós inflációt ár-bér spirál nélkül, és nem látja jelét béremelési nyomásnak.
A jegybankok és a kormányok döntéshozói is komoly bajban vannak, mert nem tudják eldönteni, hogy felgyorsítsák-e gazdaságösztönző intézkedéseik visszavonását.
Ha nem teszik, és emiatt felpörög az infláció, akkor az lesz a baj, ha ezt teszik, és az átmeneti infláció lecsengésével ezzel befékezik a gazdaságot, akkor az lesz a baj.
Az utóbbit különösen veszélyessé teszi, hogy az új koronavírus-változatok terjedése amúgy is lefékezheti a gazdaság kilábalását a váltásból.
Egyelőre az amerikai Fed, a brit BoE, az európai ECB és a német Bundesbank is arra számít, hogy jövőre elhalványul az infláció.
Ezzel azonban van egy kis gond. Nevezetesen az, hogy a központi bankok rendszeresen rossz előrejelzéseket adnak. Ezt számos elemező aggasztónak tartja.
A korábbi tapasztalatok arra figyelmeztetnek, hogy minden tartós inflációs periódus kezdetben átmenetinek tűnt.
Vagyis akár megismétlődhet az 1970-es inflációs spirál is, ami rendkívül nehéz időket hozhat a világgazdaságra és így az emberiségre is, jelentősen “rontva” az emberek életszínvonalán, akár hosszabb távon is.
Jönnek a “nyomorúságos idők”?