És tényleg megléphetik, amitől sokan a legelejétől fogva tartottak…?!
A kamara által javasolt módosítás magába foglalná, hogy amennyiben a munkavállaló nem él az oltás lehetőségével, akkor adott esetben áthelyezhető lenne egy olyan pozícióba, ahol nem veszélyezteti a kollégákat és az ügyfeleket.
Parragh László szerint tömeges jelenség az, hogy a munkáltató elbocsátotta azokat a munkavállalókat, akik nem éltek az oltás lehetőségével.
Ilyen esetekben azonban a munkaadó nem indokolhatja ezzel a munkavállaló elbocsátását, így egyéb indokokkal mondott fel nekik.
Amennyiben elfogadják a kamara javaslatát, jogszerűen alkalmazhat szankciókat a munkáltató a munkásokkal szemben.
Parragh László szerint emiatt nem kezdenének tömeges felmondásokba a munkavállalók, ugyanis az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyen esetekben inkább felveszik az oltást, minthogy felmondjanak.
A módosító javaslat már a héten elkészülhet, miután a munkaadókkal folytatott tárgyalások befejeződnek.
A szervezet elnöke szerint a javaslat az egyéni szabadság szempontjából nem aggályos, elsősorban pedig azok körében tennék kötelezővé az oltást, akik munkavégzés közben több emberrel is találkoznak, Ide tartoznak a rendészeti szervek dolgozói, közösségi közlekedésben dolgozók, éttermi alkalmazottak.
Ma még ez a javaslat megosztónak és meglepőnek tűnhet, de amellett, hogy valójában a gazdaság működőképességének fenntartása miatt szükség van rá, hosszú távon elkerülhetetlen.
Indokolt lenne a lehető legszélesebb körben kötelezővé tenni az oltást
− mondta Parragh László, aki szerint a kötelező oltás megkövetelése bizonyos területeken egész Európában elterjedt lesz.