Ez tényleg borzalmas. Mindenki készüljön?!
A Föld forgásának leállása és a végzetes következmények
A Föld csaknem egy nap alatt fordul meg a saját tengelye körül, e mozgásból azonban mi, emberek természetesen semmit sem érzékelünk.
De mi történne, ha egyszer csak megszűnne forogni a kék bolygó?
A Science Alert cikke szerint a forgás megszűnésének pillanatában – Newton első tehetetlenségi törvénye alapján – minden ember, élőlény, emberi kéz alkotta épület és objektum
kb. 1670 kilométer/órás sebességgel kezdene kelet felé repülni, és bárhol is csapódnánk be, az ütközést nem élnénk túl.
Persze az sem mindegy, ki hol tartózkodna ebben az esetben, hiszen az északi és déli pólusok közvetlen közelében még akár a túlélésre is nyílna némi esély.
Ugyanis ezekben a régiókban a forgástengely, és ebből következően a forgási sebesség is jóval kisebb.
Kicsi az esély rá, se semmi nem zárja ki
Ezt úgy kell érteni, hogyha a köezljövőben ugyan nem is, de a távoli jövőben ez valóban bekövetkezhet.
Ráadásul vannak olyan események, például egy szerencsétlenebb aszteroida becsapódás, mely ha olyan szögben és sebességgel talál el minket, valóban megállíthatná, lelassíthatná a Föld forgását.
Persze a tudósok itt is kihangsúlyozták: ez szélsőséges esetben fordulhatna csak elő, ehhez pedig nagyon pechesnek kell lennie az emberi civilizációnak és a bolygónknak.
Joseph Levy, a Colgate Egyetem földtudományokkal foglalkozó kutatója szerint a hirtelen változás a Földünkre is hihetetlen hatást gyakorolna.
A fák egyszerűen kiszakadnának a földből, az óceánokon pedig gigantikus hullámok alakulnának ki.
A szakértő ugyanakkor megnyugtatott: a hirtelen megállásra vajmi kevés az esély, inkább arról érdemes beszélni, mi történne, ha nagymértékben lassulna a kék planéta forgása.
Felégetné a bolygónkat
Ideális esetben, amikor a Föld a központi csillagunk, a Nap körül kering, a bolygó egyik felén nappal, a másik felén pedig éjszaka van, és ezek a napszakok gyorsan váltják egymást.
Ha viszont a forgás radikálisan lassul, előállhat egy olyan helyzet, amikor egyetlen nappal 12 óra helyett fél évig tart.
A folyamatos napsütés felégetné a terményeket, az állóvizek jelentős részét elpárologtatná, a fél évig tartó éjszakában pedig megfagynának a növények.
Ráadásul olyan meteorológiai szélsőségeket tapasztalhatnánk, amilyenekre még sosem volt példa bolygónk történetében.