Egy ideje óriási port kavar a közéletben, hogy az EU engedélyt adott a rovarok felhasználására az élelmiszerekben.
Arról azonban kevesebb szó esik, hogy már évek óta rovarok vannak egyes hazai népszerű termékeinkben is, és hogy a rovarok akár veszélyes betegségeket is terjeszthetnek.
Szakértők mondták el, mi várható!
A veszélyes rovarok a kétszárnyúak, a legyek és a szúnyogok. Nagyon sokféle betegséget adhatnak át az embernek, a maláriától a dengue-lázon át a Zika-vírusig – mondta Sár József szakértő.
Egyúttal kiemelte: ezek azonban nem jelentenek veszélyt ránk, hiszen kereskedelmi forgalomban nem kerülnek be.
A rovarszakértő elmondta, hogy ezeket az állatokat szigorú ellenőrzés alatt, laboratóriumi körülmények között szaporítják, majd az őrleményét hasznosítják a kereskedelemben.
Az őrleményekkel táplálékkiegészítőként, fehérjeforrásként használják fel az engedélyezett fajtákat. Vagyis mindenféle betegség, amiket ezek az állatok hordoznának, szinte 100 százalékban kizárhatók.
Elmondta, hogy mivel a rovarok rendelkeznek idegrendszerrel, vannak belső szerveik, lehetnek atkáik, parazitáik, genetikai betegségeik, ezért az emberekéhez hasonló betegségeket kaphatnak el.
Fontos azonban, hogy a kockázatot jelentő rovarokkal általában őrlemény formájában fogunk találkozni, ez csökeknti jelentősen a veszélyt.
„Ezeknek olyan az íze, mint a csipsznek”
– mondta Sár József szakember, hozzátéve,
hogy Észak-Amerikában is, nyersen fogyasztják a rovarlárvákat, és az embereknek nincs különösebb egészségügyi gondjuk ezektől, így a vadon élő fajok fogyasztása sem jelenthet gondot.
A rovarszakértő a szkeptikusoknak üzenve kijelentette, bár ezeknek az állatoknak a fogyasztása elsőre undort kelthet, fehérjedús, vitamingazdag táplálékokról van szó.
„A jövő táplálékai lehetnek, de hangsúlyozom, nem a szabadon élő fajok, hanem azok, amelyeket steril, laboratóriumi körülmények között tenyésztenek”
-jelentette ki.
„A legtöbb rovart kitin váz borítja, amelynek az emberi emésztése egyeseknél okozhat kisebb gondot, esetleg allergiát”.
A kitin azonban a gombákban is jelen van, ezért van az, hogy sokan a gombák megemésztésére is kissé érzékenyek lehetnek.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih) közölése szerint azok a fogyasztók, akik ismerten allergiásak a rákfélékre és az azokból készült termékekre, valamint a poratkákra, allergiásak lehetnek a lisztbogár- és alombogárlárvát tartalmazó élelmiszerekre is.
Szintén ilyen reakciót okozhat a házi tücsköt és a keleti vándorsáskát tartalmazó élelmiszerek azoknál, akik ismerten allergiásak a rákfélékre, a puhatestűekre és az azokból készült termékekre, valamint az atkákra.