Közülük több tucatnyian kerültek kórházba, ami miatt egyre nagyobb az aggodalom az oltóanyag Covid-19 fertőzőbb variánsaival szembeni hatékonyságát illetően
– számol be róla a Reuters helyi illetékesekre hivatkozva.
A legtöbb alkalmazott tünetmentes volt és önkéntes karanténba vonult az otthonába – mondta Badai Ismoyo a közép-jávai Kudus kerület egészségügyi hivatalának vezetője, aki azonban azt is hozzátette, hogy több tucatnyian magas lázzal és csökkenő oxigénszaturációval kerültek kórházba.
A kritikus hírek Indonéziából érkeztek, de az egész világon ugyanígy gond lehet a kínai vakcinával.
Kudus – ahol mintegy ötezer egészségügyi dolgozó van – jelenleg épp a koronavírus-járvány újabb felfutásával küzd, amelyet feltételezések szerint a fertőzőbb, delta (indiai) variáns okoz, és amelynek hatására az intézmények ágykihasználtsága is 90 százalék fölé ugrott.
A Reuters megjegyzi, hogy Indonéziában is a januárban induló oltási kampányban az egészségügyi dolgozókat az elsők között oltották be. Szinte mindannyian a kínai gyártmányú Sinovac vakcinából kaptak – közölte az indonéziai Orvosi Szövetség (IDI).
Bár a Covid-19-ben elhunyt egészségügyi dolgozók száma a LaporCOVID-19 adatai szerint jelentősen visszaesett a januári 158-ról 13-ra májusban, közegészségügyi szakértők szerint a kórházi felvételek megugrása aggodalomra ad okot.
Az adatok azt mutatják, hogy (Kudusban) a Delta variás van jelen, így nem meglepő, hogy a korábbinál magasabb a fertőzés
– mondta Dicky Budiman az ausztrál Griffith University epidemiológusa, aki azt is megjegyezte, hogy “mint tudjuk, az egészségügyi dolgozók többsége Indonéziában Sinovac-vakcinát kapott, és még mindig nem tudjuk, hogy valós körülmények között mennyire hatékony a Delta variánssal szemben”.
A Reuters szerint a Sinovac szóvivője és a indonéz egészségügyi minisztérium nem kommentálta a kínai CoronaVac nevű gyártó oltóanyagának hatékonyságát a vírus újabb variánsaival szemben.
Vagyis egyelőre teljes a hírzárlat.
A Delta variáns megjelenése azonban nem ezt erősíti meg. Indonéziában legalább öt orvos és egy nővér elhunyt Covid-19 fertőzésben annak ellenére, hogy be voltak oltva, közülük egy volt olyan, aki csak egy oltást kapott – írja a Reuters a LaporCOVID-19 adataira hivatkozva.
A briteknél is katasztrófa lehet belőle
Nagy-Britanniában a népességen belül a 60 százalékot is meghaladja azok száma, akik legalább az első védőoltásukat megkapták.
Azonban úgy tűnik, hiába a népesség nagyon magas szintű átoltottsága, a koronavírus elsőként Indiában azonosított delta variánsa annyira fertőzőképes, hogy még így is exponenciálisan nő az új fertőzöttek száma az országban.
Sokak szerint emiatt idővel újabb lezárásokra lehet ott számítani.
Felkészül: Magyarország…?
A Reuters szerint a WHO legutóbbi jelentésében Indonéziában újabb lezárásokat sürgetett, miután az aggodalomra okot adó változatok miatt növekedett a fertőzés és megugrott a sürgős beavatkozást igénylő ágykihasználtsági arány.
A briteknél hasonló lesz a helyzet, adódik a kérdés, mi várható Magyarországon?
Egyre biztosabb ugyanis, hogy hazánkban is elindulhat egy negyedik hullám az indiai, azaz delta variáns miatt.
Hogy ez még a nyáron megindult-e mint a többi országban, vagy később, ősszel, arról egyelőre minden virológus csak találgat…