A laposföldeseknek mégis igazuk volt?
A laposföld-hívők állítása, miszerint a bolygók gömb alakúak, néhány milliárd évvel tévednek
– állítja egy friss kutatás.
A University of Central Lancashire kutatói szerint az évezredek során többször is bizonyították, hogy a bolygók, köztük a Föld is, valóban gömb alakúak.
Azonban egy új tanulmány arra utal, hogy a frissen születő bolygók kezdetben laposabb alakot ölthetnek.
A kutatók azt vizsgálták, hogy hogyan formálódnak a csillagok körüli porból és gázból az univerzum bolygói.
Az egyik elfogadott elmélet szerint a porszemcsék kezdenek összetapadni, és egyre nagyobb gócokat/magokat alkotnak, amíg végül bolygóméretűvé nem nőnek.
A kevésbé ismert, de még mindig elfogadott lemez- vagy koronginstabilitási modell szerint viszont a korong lehűlése gyorsabban zajlik, és csomókká omlasztja össze magát, amelyek aztán bolygókká alakulnak.
A szuperszámítógépeken futtatott szimulációk szerint a koronginstabilitásból keletkező bolygók kezdetben laposabbak lehetnek, de ahogy nőnek, végül felveszik a gömb alakot.
Ez az eredmény azonban még csak szimuláció, és a kutatók azt remélik, hogy a frissen képződő bolygók megfigyelése megerősíti vagy megcáfolja ezt a tézist.
Ennek ellenére a kutatás fontos lépés lehet annak megértésében, hogy hogyan alakulnak ki a bolygók, és nem arról szól, hogy valakik alaptalanul állítanák, hogy a Föld lapos.