Sokkoló felfedezés változtathat meg mindent, amit a bolygónkról eddig tudtunk…? A Földünk valójában egy ÉLŐLÉNY…?!
Az ókori geológiai eseményekről készült közelmúltbeli tanulmány azt sugallja, hogy bolygónk geológiai aktivitásának lassú, egyenletes “szívverése” körülbelül 27 millió éves.
A csoportos geológiai események impulzusa – ideértve a vulkáni tevékenységet, a tömeges kihalásokat, a lemezek újjászerveződését és a tengerszint emelkedését – hihetetlenül lassú, katasztrofális apályok és áramlások 27,5 millió éves ciklusa. De szerencsére a kutatócsoport megjegyzi, hogy még 20 millió évünk van a következő “impulzusig”.
“Sok geológus úgy véli, hogy a geológiai események véletlenszerűek az idő múlásával,” – mondta Michael Rampino, a New York-i Egyetem geológusa és a tanulmány vezető szerzője egy 2021-es nyilatkozatában.
“De tanulmányunk statisztikai bizonyítékot szolgáltat egy közös ciklusra, ami arra utal, hogy ezek a geológiai események korrelálnak, és nem véletlenszerűek.”
A csapat az elmúlt 260 millió év 89 jól érthető geológiai eseményének korát elemezte.
Amint az alábbi grafikonon is látható, ezen idők némelyike nehéz volt – több mint nyolc ilyen világot megváltoztató esemény csoportosult össze geológiailag kis időintervallumban, és alkotta a katasztrofális “impulzust”.
“Ezek az események magukban foglalják a tengeri és nem tengeri kihalás időszakait, a jelentősebb óceáni eredetű anoxikus eseményeket, a kontinentális árvíz-bazaltkitöréseket, a tengerszint ingadozásait, a lemezen belüli magmatizmus globális impulzusait, valamint a tengerfenék terjedési sebességének változásait és a lemezek átrendeződését,” – írta tanulmányában a csapat.
“Eredményeink azt sugallják, hogy a globális geológiai események általában korrelálnak egymással, és úgy tűnik, impulzusokban jönnek létre mintegy 27,5 millió éves ciklusban.”
A geológusok régóta vizsgálják a geológiai események lehetséges ciklusait. Az 1920-as és 30-as években a korszak tudósai azt sugallták, hogy a geológiai feljegyzésekben van egy 30 millió éves ciklus, míg az 1980-as és 90-es években a kutatók az akkori legjobb geológiai eseményeket használták fel, hogy megadják az “impulzusok” hosszát 26,2-30,6 millió év között.
Most úgy tűnik, minden rendben van – a 27,5 millió év nagyjából megfelel a vártnak. Ugyanezen szerzők 2020 végén publikált tanulmánya szerint ez a 27,5 millió éves határ az, amikor tömeges kihalás is bekövetkezik.
“Ez a cikk elég jó, de valójában azt hiszem, hogy erről a jelenségről egy jobb tanulmány Müller és Dutkiewicz 2018-as tanulmánya volt,” – mondta Alan Collins tektonikus geológus az Adelaide-i Egyetemről, aki nem vett részt ebben a kutatásban.
A Sydney Egyetem két kutatójának 2018-as tanulmánya a Föld szénciklusát és a lemeztektonikát vizsgálta, és arra a következtetésre jutott, hogy a ciklus körülbelül 26 millió éves.
Collins kifejtette, hogy ebben a legutóbbi tanulmányban a csapat által vizsgált események közül sok ok-okozati összefüggést mutat – vagyis az egyik közvetlenül okozza a másikat, így a 89 esemény közül néhány összefügg: például a tengeri kihalást okozó anoxikus események.
“Ezek után ez a 26-30 millió éves ciklikusság valósnak tűnik, és hosszabb időn keresztül – az ugyanakkor nem világos, hogy mi ennek az oka,” – tette hozzá.
Rampino és csapata más kutatásai szerint az üstököscsapások lehetnek az okok, és az egyik űrkutató szerint az X bolygó a hibás.
De ha a Földnek valóban van geológiai “szívverése,” akkor ennek valami közelebb eső oka lehet.
“A tektonika és az éghajlatváltozás ezen ciklikus impulzusai a lemeztektonika és a köpenycsóvák dinamikájával kapcsolatos geofizikai folyamatok eredménye, vagy a Föld Naprendszerben és a galaxisban történő mozgásával kapcsolatos csillagászati ciklusok üteme,” – írja a csapat tanulmányában.