Az államtitkár az oktatás sikerességét kívánta bemutatni. A kommentelés lehetőségét, úgy tűnik, gyorsan fel kellett függeszteni a Facebook-oldalán.
“A KSH adatai alapján az 1000 diákra jutó pedagógusok száma 2010-ben 87 volt, ezzel szemben most jóval magasabb, 96.
Mindez azt eredményezi, hogy több egyéni figyelem jut a diákokra, ezáltal sokkal jobban nyomon követhető előrehaladásuk, tehetséggondozásuk, de több segítség juthat a felzárkózáshoz is”
– írja többek között Rétvári.
Mindezt egy olyan ábrával illusztrálja, amin két legókocka helyett három épül toronnyá. Azaz a tíz százalékos növekedést ő vizuálisan ötven százalékosnak mutatja be.
A tanár-diák arányról szóló Rétvári-állítás ugyanakkor valós (nem a vizuális elferdítés, hanem a KSH-számadatok), de ebből túl sok minden nem következik, a „nincs itt tanárhiány” állítás végképp nem.
Ugyanis bár a gyereklétszám csökkenése gyorsabb volt, mint a tanárok számának csökkenése (ezért is jöhetett ki a fenti érték), ám a gyerekcsoportok, azaz az osztályok száma alig csökkent.
Egy osztályt el kell látni akkor is, ha abban átlag 36-an ülnek és akkor is, ha csak 32-en, vagy 25-en.
Azaz nagyjából ugyanannyi pedagógus kellene most is, mint korábban.
A pedagógushiányt az utazó tanárokkal, helyettesítésekkel, más trükkökkel el lehet fedni, ám a valós helyzet az, hogy szinte minden iskolából hiányzik valamilyen tanár, különösen nincsenek természettudományos tanárok, nyelvtanárok, óvodapedagógusok.
A szakszervezetek becslése szerint több mint 10 ezerrel kevesebb pedagógus dolgozik a szükségesnél.
Az államtitkári sikerkomment alatt több mint félezren szóltak hozzá, amíg nem tiltották le a hozzászólás lehetőségét, és úgy tűnik, Rétvári oldalát nem támogatják a kormánybarát kommentelők, ugyanis a hozzászólások döntő többsége alternatív valóságról számol be.
„El sem tudom mondani, hogy mennyire dühítő ilyeneket olvasni. Az iskolák helyzete tragikus, a pedagógusok fizetése lealacsonyítóan kevés, óriási a tanárhiány és igenis sokkal kevesebb figyelem jut a gyerekekre. Döbbenetes számomra ez a politikusi lila köd”
– írja egyikük.
„…az emberek többsége nem a narancsszínű ködben él, hanem a valóságban. Úgyhogy lehet itt a győzelmi jelentéseket harsogni, meg Lego-kockákkal bohóckodni, mi tudjuk, hogy hazudsz”
– így egy másik hozzászóló.