Nemrégiben bánáti Versec település magára vonta a nyilvánosság figyelmét, nem véletlenül.
Olyan koncentrikus kőköröket találtak ugynais a régióben, melyek az előzetes vizsgálatok alapján még a Stonehenge kőköreinél is legalább 1500 évvel régebbiek.
Ezek a tény pedig felveti egy intelligens, szuperfejlett őscivilizáció tevékenységét a térségben.
A hatalmas struktúrára egy mező közepén találtak rá, egyéretlműen jól láthatók voltak a körök, melyek először egy drón felvételén tűntek fel.
Végül a verseci Milleker Bódog Egyesület amatőr régészei utánanéztek a dolognak, és olyan nyomokat találtak, amelyek azt sugalják, hogy ókori ember alkotta meg őket, kb. 4500 évvel Krisztus előtt.
Figyelembe véve, hogy Közép-Európában a Duna mentén és az Elba folyó mentén több mint 120 rondella-szerű szerkezet van, amelyekről tudni lehet, hogy a neolit korból erednek, arra a következtetésre jutottunk, hogy a verseci szerkezet is ahhoz a korhoz van kötve.”
– magyarázza Fodor Tamás, a Milleker Bódog Egyesület tagja.
A rondella meghatározó jellemzője a többé-kevésbé koncentrikus körökben futó árok, a többszörös árkok szélessége nem egyforma folytonosságukat egy vagy több (leggyakrabban kettő vagy négy) földhíd vagy megszakadás, ún. keleti kapu töri meg.
Fodor szerint mindez jellemző a verseci körökre is. Rondella az ókorban csillagászati megfigyelőhelyként szolgált.
“E körökből figyelték meg az ősi civilizációk a Nap járását, majd meghatározták naptáraikat, s így a termés és a mezőgazdasági munkák idejét is.”
– zárta szavait Fodor.
Ha a feltevés igaznak bizonyul, akkor ez azt jelentené, hogy az ókori emberek Délvidéken készítették el az első naptárakat, 1500 évvel a híres Stonehenge előtt.
Ez mindenképpen figyelmére méltó, és komoly szeletét tárja fel az ősi Európának, az itt élő népeknek.
Egyesekben már az is felmerült, hogy a titokzatos, egykori európai “piramis építő” civilizáció leszármazottai, vagy éppen elődei építhették a titokzatos kőköröket.