Ebből belső politikai válság is lehet?!
A Novák Katalin-féle kegyelmi botrányban érintett bicskei gyermekotthon egyik volt munkatársa hosszú interjúban idézte fel, mi is történt valójában az intézményben.
Ő az a dolgozó, aki egy társával együtt először jelentette az intézmény fenntartója felé a történéseket, de szó szerint “elhajtották”, ami a fenntartó súlyos felelősségét vetik fel.
Bárnai Árpád, a bicskei gyermekotthon egykori munkatársa interjút adott a történtekről
Az otthon fenntartójának súlyos felelősségét említi az események kapcsán
A munkatársak közül többen tudtak a történtekről, de kevesen mertek és akartak tenni ellene
A gyerekek próbáltak jelezni az abúzusokról, de kezdetben alig kaptak segítséget.
Bárnai Árpád a Szabad Európának adott interjújában elmondta, 2006-ban kezdett el dolgozni a bicskei Kossuth Zsuzsa gyermekotthonban, öt évig gyermekvédelmi dolgozóként volt ott.
Azóta egy gyermekvédelemben élő gyerekekkel foglalkozó egyesületnél dolgozik. Az otthont akkor hagyta ott, mikpor elindult az első, de kudarccal végződő vizsgálat. Őt onnan ezek után kitiltották. Kollégáját, akivel közösen jelentették az eseteket, fegyelmivel küldték el, az indoklás pedig épp az volt, hogy a szexuális bántalmazásokat jelentette a fenntartó felé, ami akkor a főváros volt.
Azért a fenntartónak jelentették, mert nem bíztak a helyi rendőrségben. A kétely jogosnak bizonyult, a vizsgálat akkor lezárult, a gyerekek visszavonták vallomásaikat.
Az is kiderült azonban, hogy az intézmény fenntartójűban sem kellett volna bízniuk. Tervezték, hogy többen is elmennek hozzájuk a kollégák közül, de világos üzenet jött az egyik ottani vezetőtől:
Ne jöjjenek, mert úgyis elhajtom őket.
Tizennégy éve fáj ez a szó! Páran gondoltuk csak azt, hogy tenni kell valamit mindezzel.
A kirúgott munkatárs egybként később munkaügyi perben kártérítést kapott. Főként, mivel az ombudsman megállapította, hogy kötelességük volt jelezni az abúzus gyanúját, tehát az elbocsátás jogatalan volt, ráadásul az rúgta ki őket – az igazgató, – aki a gyanúsítás érintettje.
Barnai arra nem tudott válaszolni, hogy a dolgozók közül vajon hányan tudhattak az abúzusokról, de azt biztosan tudja, hogy a gyerekek próbáltak jelezni. Mikor 2011-ben az egyik gyerek elmondta neki a vele történteket, és onnantól ők ketten a kollégájával nyitott füllel kezdtek járni, és egyre több gyerektől jutott el hozzájuk hasonló információ. Volt gyerek, aki korábban egy közös étkezésnél kimondta, hogy János bá’ pedofil de azt a választ kapta, hogy ne mondjon ilyeneket.
Az addig fű alatt kezelt dolgok így kezdtek lassan kibomlani.
Az ilyen esetekre egyébként 2011-ben még nem voltak kiképezve a gyermekvédelmi dolgozók, de itthon sok tekintetben azóta sem kapnak megfelelő felkészítést a nevelők, de a nevelőszülők sem Bárnai szerint.
A helyzetek nagyon összetettek és a gyerekek sem tudják a legtöbbször megfelelően elmondani, mi történt velük, csak látszik rajtuk, hogy valamit el akarnak mondani, de nem megy.
A gyerekek szégyellik a történteket és zavarban vannak.
Azok, akik ’16-ban feljelentést tettek, nem beszéltek nekünk ’11-ben. Tehát több gyerekről van szó hosszú távon. Ha kiszámoljuk, hogy 26 éven át volt igazgató ez az ember, akkor ez ijesztő.
mondta.
Az interjúban meg is nevezte a férfit, a fenttartó egyik vezető munkatársát, hozzátéve, hogy az illető szerinte:
“..masszívan felelős, ez az ő lelkén szárad.”
-jelentette ki bárnai a Szabad Európának adott interjúban, melyben azt is elmondta, 2011-ben Csókay kezébe adták az jelentésüket az abúzus-gyanús ügyekről.
A 2016-os ügy úgy robbant ki, hogy egy gyermek öngyilkos lett az intézményben, egy másik, aki akkor már kint volt az intézetből, elment a rendőrségre és feljelentést tett. aki öngyilkos lett, 2011-ben bárnaiéktól már kért segítséget, elmondta, mi történik vele.
Nem tudtak segíteni, a rendszer sem segített és az igazgatóhelyettesek sem, az az ember sem, akinek novák Katalin kegyelmet adott. Ez lett a vége.