A tudósok szerint 1977 óta ez a második olyan jel, mely több mint valószínű, hogy idegen civilizációtól származhat. Megtörténhetett az első tényleges kapcsolatfelvétel?
A földön kívüli élet után kutató tudósok rövid rádiójelet vettek a Procima Centauri irányából, ami a Naphoz legközelebb fekvő csillag, és egyikük kijelentette, az 1977-ben észlelt jelek óta ez az első komolyan vehető rádiójel, ami földön kívüli életre utalhat.
A keskeny rádióhullámot 30 órás megfigyelés során észlelte az ausztráliai Parkes-távcső tavaly áprilisban és májusban.
A Breakthrough Listen Project tudósai, akik idegen életformák után kutatnak az űrben rádiós teleszkópokon keresztül, megjegyezték, hogy véleményük szerint a Földtől négy félévnyire fekvő Proxima Centauri csillagnak két olyan bolygója is van, egy Jupiter-szerű gázóriás és egy Proxima B nevet viselő kőbolygó, ami élhető zónában helyezkedik el.
Véleményük szerint a Proxima B egy Föld-szerű köves világ, ami a csillag élhető zónájában kering, tehát akár folyékony halmazállapotú víz is elképzelhető a bolygón.
Egyes tudósok szkeptikusabbak, szerintük mivel a csillag “vörös törpe” a lakható zóna nagyon közel van, és ez azt jelenti, hogy intenzív sugárzásnak van kitéve, így nem valószínű, hogy bármely civilizáció képes lenne kialakulni – legalábbis a felszínen.
A felszín alatt azonban létezhet élet.
Illetve nem kizárt, hogy egykor egy felszínen élő, a bolygó élhetetlenné válását követően a föld alá költöző fejlett civilizációról lehet szó.
Pete Worden, a Breakthrough Initiatives igazgatója óvatosságra intett a rádiójellel kapcsolatban, ami szerinte valószínűleg földi forrásokhoz köthető, bár hozzátette, erre még nincsen kielégítő bizonyíték.
Lewis Dartnell a Westminster Egyetem asztrobiológusa a Guardiannek elmondta:
“Olyan régóta kerestük az idegen életet, és az a gondolat, hogy a küszöbünkön, a legközelebbi csillagrendszerben bukkanhat fel, valószínűtlenségeket valószínűtlenségekre halmoz.
Annak esélye, hogy a galaxis egyetlen két civilizációja egymás szomszédja lehet, 400 milliárd csillag között, abszolút feszegeti az ésszerűség határait.”
Ennek ellenére mégsem lehetetlen semmi sem.
Sőt, ha valamit megtanultunk magából az evolúcióból és az élet kialakulásából, az pontosan az, hogy a legvalószínűtlenebb dolgok is megtörténnek idővel.
Az egykor élettelen Földön is “csak elég ideig kellett várni”, hogy feltehetően aszteroidákon ide jusson az élet és kvázi “megfertőződjön” vele.