Az elmúlt napokban számos jelentős, és nagy befolyással bíró véleményvezér és proefsszor szólalt fel a vírus terjedése kapcsán.
És abban a tekintetben, hogy hogyan is kezelte a Föld lakossága, az egyes országok a világjárványt.
Így tett a Föld talán egyik legnagyobb koponyája is.
Megszólalt az ügyben Noam Chomsky amerikai nyelvészlegenda is:
Szerinte az Egyesült Államok kormánya nem kezeli megfelelően a járványt, ez pedig az egész amerikai társadalom romlottságát mutatja, Chomsky szerint ugyanis egy működő társadalomnak képesnek kellene lennie egy hasonló vészhelyzet kezelésére.
A nyelvész szerint Amerika Dél-Koreával ellentétben nem készült fel erre a helyzetre, mert az elmúlt negyven évben kizárólag a gazdagok nyertek el még több pénzt, az adminisztráció pedig minden mást elhanyagolt.
Mások szerint olyan jelentős átalakulás kezdetén vagyunk, mely az egész földi életet, a hétköznapi szokásainkat is alapjaiban változtatja majd meg. Egy Új Világkorszak hajnalán vagyunk.
Deborah Tannen, a Georgetown Egyetem nyelvészprofesszora szerint elsősorban a szokásaink fognak megváltozni:
Attól függően, hogy meddig tart (az önként vagy parancsra) vállalt karantén, egyre jobban meggondoljuk majd, mihez érünk hozzá, kivel létesítünk közelebbi kontaktust.
Ez nem olyan, mint a 2008-as gazdasági válság: Tannen szerint a járvány után is nehéz lesz szabadulni azoktól a reflexektől, amelyek miatt vonzóbbnak tűnik valamit online intézni, mint személyesen.
A home office-ba visszavonuló milliók miatt sokan úgy gondolják, hogy egyszerűsödik majd az online munkavégzés is, de van, aki szerint a járvány elmúltával már teljesen egyértelmű lesz, hogy az ember neten szavazzon , vagy intézzene gyéb ügyeket.
Emiatt alapjaiban rendeződik át minden.
Éppen emiatt egyes konteók joggal gondolhatják úgy, hogy az egész talán “meg lett rendezve”, mert állításuk szerint ez rengeteg totális kontrollt gyakorló hatalmi rend érdeke lehet.
Mármint a digitalizáció, a kártyás fizetés, melyet ellenőrizhetnek, vagy az online szavazás, megfigyelőrendszerek…
A félelem is óriási nyomot hagy majd az emberek lelkében.
Godoljunk csak bele…
Ettől kezdve ha el is vonul majd a járvány, az emberek egy részében benne lesz egy örök szorongás a következő ilyentől való félelem… Ráadásul nem is alaptalanul.
Elvégre ki tudja, mikor jön majd egy újabb vírus, ami talán még pusztítóbb ennél is.